Paljonko "hermolomaa" yleensä annetaan kerralla? Mietin vaan, kun yksi jäi yllättäen pidemmälle sairaslomalle ilman selkeää syytä.
Kun tavallisissa taudeissa ei kai anneta kuin muutamia päiviä kerralla ja jos on jalka poikki tms. niin siitä kertoisi varmaankin avoimesti.
Kommentit (15)
Asiahan ei sinulle mitenkään kuulu. Ja mitään hermolomaa ei ole olemassa. Jos kyse on masennuksesta, niin aika usein kuukaudella lähdetään liikenteeseen.
Kekity töihisi ja huolehdi omista asioistasi! Kyylä!
Hyi helvetti mikä kyttääjä. Kuten yllä on sanottu, asia ei kuulu sinulle.
Miten sä voit jo tietää, kuinka pitkä saikku sillä on? Meillä kun joku jää pois, ei me tiedetä milloin palaa takas. Se asia kuuluu vaan pomolle.
Ensin tuli 1,5 kk, sitten 3 kk ja sen jälkeen vuosi.
Näinhän työpaikkoilla valitettavasti usein käy. Muista poissaolosyistä kerrotaan avoimesti, ja sit kun joku tippuu saikulle pidemmäksi ilman kerrottua (kollegat usein nertoo/tietää, ei tietenkään esihenkilö) syytä, niin heti epäillään pääsaikkua.
Ei sitä syytä voi tietää. Voi olla myös jokin fyysinen sairaus, jossa on rankat oireet ja hoidot. Mutta asia ei kuulu sinulle.
Aatteles jos onkin syöpä. Paljonko annetaan lomaa kerralla? Miksi ei tiedoteta heti ekana päivänä koko työyhteisölle tai vaikka seutulehden etusivulla?
Mitä jos sinulle tuleekin seuraavaksi pitkä saikku?
Tuttu jäi koronan jälkioireiden takia samantien 2 kk sairauslomalle eli tilanne niin paha, että mikään pari päivää ei riittänyt.
Kaikki eivät kerro esim. syövästä, koska eivät halua työkaverien tietävän siitä.
Joten syytä ei voi päätellä oikeastaan mitenkään.
No mä sain heti 3 vuotta hermolomaa, kun kerroin uteliaasta ja raskaasta työkaverista.
Vierailija kirjoitti:
Kaikki eivät kerro esim. syövästä, koska eivät halua työkaverien tietävän siitä.
Joten syytä ei voi päätellä oikeastaan mitenkään.
Jep. Ja harvemmin kai päästä saa heti pitkiä saikkuja, vaan alkaa parilla viikolla, kun sen verran voi kirjoittaa esim. stressireaktiolla tms.
Voi luoja. Miksi kenenkään saikut kiinnostaa? Mulle se nyt on aina ollut se ja sama miksi joku työkaveri on sairaslomalle, sille on takuulla syynsä, mutta minulle se ei kuulu eikä kiinnosta. Tietenkin kuuntelen jos joku haluaa itse kertoa sairaudestaan.
Tuollaisten takia sitä itse stressaa aina, kun lapsella alkaa nenä vuotamaan tai itsellä kurkku kipeytyä, kun ei tahdo uskaltaa olla pois töistä kun alkaa kauhea jauhanta siitä, miksi se on poissa ja lusmuaako vain. Ja tämä silti, vaikka olen todella harvoin pois töistä. Silloin kun olen, niin syystä, esim viimeksi kesällä 2022 olin viisi päivää pois koronan vuoksi.
Olet siis kyylä ja juoruaja.