Vauvojen ulkona nukuttamisesta!
Tänään taas huomasin, että naapurimme on pakannut vauvansa (ikää reilut 6kk) oikein kunnolla ulos nukkumaan. Sadesuoja tottakai, harso aukon suojana ja koko vaunut vuorattu vielä päältä huovilla. Ja varmasti sisällä vaunuissa on makuupussi (käytti makuupussia vaunuissa vauvalla myös koko kesän), toppapuku yms. Ulkona -2 ja vaunut suojaisassa paikassa johon ei tuulikaan pääse.
Mikä ihme ihmisiä vaivaa? Mielenkiinnolla odotan kun pakkasta alkaa olla lähemmäs -20 kuinka vaunut sitten vuorataan....
Kommentit (9)
Kyllä se äiti kohta muutaman kerran jälkeen hoksaa, että vauvan on kuuma. Jos ei hoksaa, sen voikin olla ihna sopiva.
keuhkot ei kestä. Eli sitä ongelmaa ei naapurillasi edessä ole.
Voisiko olla paleleva lapsi? Mulla ja kaverilla suht saman ikäiset pojat, ja kun meidän vesseli nukkui vaunuissa kesällä pelkässä vaipassa ja kaikki luukut auki, että edes vähän kävisi tuulenhenkäys, kaverin poika ei edes nukahtanut, jos päällä ei ollut pitkähihainen paita, sukkahousut ja viltti.
Meillä heräsi lapsi kuumuuteen kevättalvella, kun oli normaaleissa sisävaatteissa ja toppahaalarissa vaununkopassa. Kaverin lapsella oli lisänä villahaalari ja makuupussi ja nukkui oikein hyvin. Ja kyllä ihan yhdessä näimme että hiestä oli mun lapseni märkä.
Taitaa vaivata nuo vuoraukset enempi naapurintätiä
Tulkaapa tänne Lappiin kauhistelemaan, miten pikkuvauvat vetelee onnellisena monen tunnin unia vaikkapa -30C pakkasella. Eikä ole edes jalat viileät, kun osaa oikein pukea ja peitellä. Täältä ois ihmislaji kuollu jo vuosituhansia sitten sukupuuttoon, jos ei ihmislapsi pakkasta kestäisi.
" Alle vuoden vanhaa ei saa nukuttaa yli 10 asteen pakkasessa"
Meillä on molemmat lapset nukkuneet vaunuissa pihalla -20asteessakin.
Tyttö varsinkin oli kova nukkumaan, saattoi nukkua 3 tunnin päikkärit pihalla, niin talvella kun kesälläkin.
Mä olen ihmetellyt tota vauvojen ja lasten ylipukemista jo pitkään. Eikö tajuta, että lapsi voi kuolla myös lämpöhalvaukseen, eikä se siinä osaa enää itkeä kuumuuttaan kun mennään liiallisuuksiin ja taju menee. Kesällä näin useaan otteeseen vauvoja makuupusseissa ja yhden jopa villavaatteissa helteellä. järki hoi! Sitä voi kuvitella itsensä istumaan rattaisiin siinä helteessä, että paljonko sitä vaatetta tarvitsee. Sama talvella. Tietysti vaatetta tarvitaan enemmän kuin aikuisille jotka liikkuu, mutta ei kuitenkaan pidä mennä älyttömyyksiin. ihmettelen AP:n tavoin, sitä, että miten niillä kunnon pakkasilla sitten pärjätään jos nyt jo on kaikki systeemit käytössä ja ulkona on -2 pakkasta tai plussaa. Ihmiset on ihan pimeitä!
Lapsen lämpötila kokeillaan niskasta eikä käsistä eikä jaloista. Meidän pikkuisen varpaat ja sormet on aina vähän kylmät, aivan kuten minunkin, mutta niska taas on hiestä märkä jos on liikaa päälllä. kokeilkaa sieltä. Ja riisukaa nyt herranjumala myös vähän niitä vaatteita kaupassa...on varmaan " mukava" istua toppavaatteissa kärryissä kun sisällää on + 20. järki hoi!
Nyt tuntuu miinus kaksi yhtä kylmältä kuin myöhemmin -20.
Jos ihminen tulee etelän lämmöstä keskelle -20 asteen pakkasia, se tuntuu hel...iltä.
Yksinkertaisesti veri on kesän jäljiltä ohuempaa, mutta se paksunee talvella.