Juuri 19 täyttänyt tyttäreni lähtee reppureissaamaan Aasiaan kuukausiksi.
Olenko mä hysteerinen ja ripustautuva äiti, kun asia pelottaa ja ahdistaakin mua?
Onhan se toki aikuinen ja omilla rahoillaan lähtee, mutta huolestuttaa hulluna hänen kiltteytensä ja naiiviuutensa yksin tuolla isossa pahassa maailmassa.
Ihanaa tietysti on, että on mahdollisuus sellaiseen irtiottoon vielä, kun ei ole lapsia ja lainanlyhennyksiä esteenä ja iloitsen rohkeudestaan lähteä yksin reissuun, mutta valehtelisin jos väittäisin, että sydämeni ei ole huolesta syrjällään.
Onko teistä äidin ok tuntea näin?
Kommentit (188)
On OK, mutta luotat vain siihen, että pärjää kyllä. Ihailtavaa rohkeutta, eipähän lapsestasi tule ainakaan mitään tälläkin palstalla nähtyä sarja-ahdistujaa, joka ei kotoaan uskalla poistua.
On ok tuntea noin. Muta älä tartuta omaa epävarmuuttasi tyttäreesi. Ethän halua, että hän tuntee koko reissun ajan syyllisyyttä siitä, että olet koko ajan huolissasi hänestä. Anna mennä ja nauttia elämästään - kännykät ja muut yhteydenpitovempaimet on keksitty!
Vierailija kirjoitti:
Pakko olla provo.
Okei, millä tavalla?
19-vuotias lähtee itsekseen reissuun vai että äiti on huolissaan?
Mutta mitä teen? Voinko vaatia, ettei lähde? ap
Vierailija kirjoitti:
Pakko olla provo.
Juuri näin. Sama kirjoittaja, jonka 16 v. tytär haaveili poliisin ammatista. Ja vieläpä sama, jonka poika oli hakemassa Amk:iin.
Vierailija kirjoitti:
Mutta mitä teen? Voinko vaatia, ettei lähde? ap
Voithan sä vaatia mutta täysi-ikäinen tekee mitä tahtoo.
Aasia alkaa Turkista ja Libanonista, että sieltä vaan liikkeelle maailmankuvaa laajentamaan.
Semmottii sitten tämän päivän kunniaksi:)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mutta mitä teen? Voinko vaatia, ettei lähde? ap
Voithan sä vaatia mutta täysi-ikäinen tekee mitä tahtoo.
Olen vain niin huolissani. Auttaisiko huoli-ilmoitus? ap
Vierailija kirjoitti:
Mutta mitä teen? Voinko vaatia, ettei lähde? ap
Tämä ei ole oikea ap.
Tyttäreni on lähdössä, enkä asetu sen esteeksi. Kyselen vain, että onko ihan ok olla huolissaan täysi-ikäisen lapsen matkailusta vai onko se yliholhoamista.
Toivota tyttärellesi onnea ihmiskaupalle alistetun seksityöläisen urasta. Ei mitään kovin mukavaa elämää, mutta ainakin se jää armollisen lyhyeksi!
suomalaiset eivät tajua maailman vaarallisuutta koska meillä on itsellä täällä kaikki hyvin... Ton ikäsiä tyttöjä lähtee kirjaimellisesti ihmiskauppaan pitkin mantuja helposti, pelkästään jenkeissä katoaa lapsia ihan tajuton määrä teille tietämättömille joka vuosi, kukaan ei tiedä minne.
Sinisilmäinen ei saa olla eikä kannata olla.