Miksi Ilta-Sanomat vihjailee, että Niinistön poika olisi kuollut tsunamissa?
" Niinistö haluaa etsiä auttajansa14.11.2006 07:18
Parisataatuhatta ihmistä surmannut tsunami ei unohdu.
Tapaninpäivänä 2004 hyökyaalto iski Kaakkois-Aasian rannoille ja myös Thaimaan Khao Lakiin, jossa Euroopan investointipankin varapääjohtaja Sauli Niinistö lomaili poikiensa Matiaksen ja Nuutin kanssa.
Khao Lakissa kuoli viitisentuhatta ihmistä, mutta Sauli ja Matias Niinistö selviytyivät hengissä roikkumalla tunteja puhelintolpassa.
IS:n tietojen mukaan Sauli Niinistö on nyt kirjoittamassa kirjaa kovista kokemuksistaan.
- On totta, että kirjoitan kirjaa tsunamikokemuksistani. Se on pitkä prosessi, Sauli Niinistö myöntää.
Hän lähtee joulukuussa takaisin Khao Lakiin Matias-poikansa kanssa. Niinistö haluaa etsiä häntä auttaneita ihmisiä.
Tsunamimuistelmat kustantaa Teos, joka kustansi Niinistön edellisenkin, hyvin myyneen kirjan."
Tästä saa ihan sellaisen kuvan, että Niinistön seurueesta vain Matias ja Sauli olisivat selvinneet. Todellisuudessahan myös Nuutti selvisi hengissä tsunamista.
Kommentit (4)
mutta en minä tuota nyt minään vihjailuna pitäisi. Nuutti ei roikkunut pylväässä eikä ole lähdössä uuteen reissuun, joten toimittaja on " unohtanut" hänet kokonaan, vaikka mainitseekin alussa hänenkin olleen Thaimaassa ekalla kerralla. Tai ehkä juttua on muokattu jälkeenpäin ja välistä on jäänyt jotain pois. Hölmö moka, jollaisia ei pitäisi ammattilaiselle sattua.
sekä nuutti ja hänen tyttöystävänsä, jotka pelastuivat muualla. Matiaksella ei ollut tyttöystävää mukana.
Kirjoitustyyli aina yhtä epämääräistä ja täynnä asiavirheitä. Hyvä syy olla ostamatta moista sontaa.
Mä en niitä lehtiä osta enkä myöskään lue mut jos lukisin niin sanaakaan en uskois...