Syitä miksi lopetin äänestämästä kepua
Olin pitkäaikainen keskustan jäsen mutta nyt tuli täydellisesti raja vastaan.
Tässä ihan muutamia syitä eroon:
- Puolueesta eroaminen on todella vaikeaa, jäsenlaskuja tuli vielä pitkään eron jälkeenkin ja valituksista huolimatta
- Paikallistasolla hirveitä ihmisiä, kiusaamista ja muutama jatkuvasti häiriköivä soittelija.
Jopa yöllä (!!) saatettiin soittaa ja sättiä ketkä eivät olleet kokouksissa paikalla
- Soteuudistus on täysi katastrofi, ihmisiä tulee vielä kuolemaan tämän takia!
- puolue ei itsekään tiedä mikä on ja miksi on enää olemassa
- Keskusta ei ole relevantti puolue nykyajassa, maaseutu ei tarvitse omaa puoluetta
- "piilojäsenet", moni on kuulemma ollut jäsen tietämättään perheliittämisten takia ja myöhemmin alkanut saada laskuja puoluetoimistolta eivätkä ole koskaan tienneet kuuluvansa puolueeseen.
En enää tiedä mitä äänestää, todennäköisesti jään nukkuvaksi äänestäjäksi tulevissa vaaleissa. Yksikään puolue ei tunnu enää hyvältä.
Kommentit (10)
Täällä myös eroa harkitseva kepulainen. Minua turhauttaa myös puolueen linjattomuus ja sotekatastrofi. Olen kuullut myös tästä laskujutusta monilta entisiltä jäseniltä ja oli aika noloa selvitellä niitä kavereiden puolesta.
Meillä on myös huonohko yhteishenki ja tuntuu ettei kukaan oikein tiedä mistään mitään eikä halua ottaa vastuuta mistään. Paikallisesti muutama mätä omena on pilannut kaiken ilon toiminnasta. Itse kuulun nuoriin ja siellä viihdyn vielä hyvin ja eropäätöstä hankaloittaa omalla kohdalla ihmissuhteet, monet tärkeimmät kaverit ovat nuorisotoiminnasta saatu ja muutamia tärkeitä ihmisiä on, joita en välttämättä muuten näkisi. Itse harkitsen vakavasti vihreisiin liittymistä, vielä ei ole äänioikeutta minulla.
Lakkasin äänestämästä
Lopetin äänestämisen
Minäkin olen ihmetellyt miksi kepu enää on olemassa ja kuka haluaa äänestääkään puoluetta, josta ei tiedä mitä se edustaa?
Ensin ollaan porvarihallituksessa, sitten feministisessä hallituksessa ja riidellään sielläkin.
Kepun tulevaisuus on olla pienpuolue ja silloinkin perinteiset pienpuolueiden äänestäjät valitsevat jotain muuta.
Monetkin kepulaiset ovat siirtyneet persuihin, osa vihreisiin ja jotkut kokoomukseen.
Kaupungistuminen on väistämätön kehityssuunta jolle emme voi enää mitään, ei ihmisiä voi landelle pakottaa.
Mitä muuta keskusta edes ajaa kuin pikkukuntien asuttamista?
Olen liikkuva äänestäjä - erilainen. Normaalit äänestävät sitä puoluetta joka itselle lupaa eniten. Minä äänestän sitä joka edellisellä kaudella hoiti asiat SUOMEN kannalta parhaiten.
Sipilän kaudella Suomi laitettiin uudelleen järkeville raiteille, velkaantuminen saatiin taitettua. Tämä oli minun mielestä niin iso asia että koen olevani kiitollisuudenvelassa keskustalle enemmän kuin yhden vaalikauden.
No, en kuitenkaan ikuisesti.
Kepillä on katala strategia saada 5%:n vaa'ankielipuolueena tahtonsa läpi.
Vierailija kirjoitti:
Lakkasin äänestämästä
Lopetin äänestämisen
Älä ole liian ankara, kepuli osaa kuitenkin melkein kirjoittaa. Eroamalla osoittaa kehityskelpoisuutensa.
Eihän jäsenmaksut ja piilomaksut ole mikään kannatusmittari, joku piru keskustaa vielä äänestääkin. Ikuisesti ei voi olla puolueeton, nyt Keskusta on valinnut puolensa ja se on vasen. Kokoomus ja Ps tulee viemään ne jäsenet, jotka oikeistoa kannattavat.
Ainakaan nämä eivät ole parempia vaihtoehtoja: kok, sdp, vihr, ps, rkp, kd, vas, anus turtiainen.
Vaikeaa on äänestää puoluetta.
-eri