Mihin nyt kannattaisi sijoittaa?
Sain perintöä ja haluaisin sijoittaa osan siitä eläkepäivien turvaksi eli käytettäväksi joskus 20 vuoden päästä. Tällä hetkellä varat on vanhempieni jäljiltä jossain Nordean rahastoissa, jotka aion lakkauttaa kun en ole ko. pankin asiakas eikä pankin rahasto kai muutenkaan ole hyvä. Summa on noin 100 000 - 200 000 euroa. Olisko vinkkejä?
Kommentit (5)
Sinua ostaisin kultaa ja hopeaa. Niiden arvo tulee nousemaan, ja ne ovat likvidiä valuuttaa. Hopean arvon ennustetaan nousevan enemmän, mutta kulta on toisaalta helpommin rahaksi muutettavissa ja arvonlisäverotonta.
Sijoita sellaiseen, minkä arvo nousee, muista huomioida veroseuraamukset ja inflaatio.
Puolet varmoihin, eli UPM, Kone, Wärtsilä, Neste jne.
25 prossaa oikeaan kultaan
25 prossaa pikavoittoihin, eli etsimään kunnon tuottoa isolla riskillä, joka kyllä tarkoittaa lähes päivittäistä pörssipeliä ja tuulensuuntien kyttäystä.
Koti, metalliharkot, taulu ulkomailla joka on galleriassa vartioituna lasien takana.
Ei. Sijoitusneuvonta on luvanvaraista puuhaa ja sitä ei kannata tehdä. Jokainen tekee itse sijoituspäätöksensä. Tietäisin mihin itse sijoittaisin.