Paljon teillä maksoi jouluruoat?
Paljonko teillä on tullu maksamaan koko joulun jouluruoat yhtä henkilöä kohden, jos mukaan lasketaa kaikki leipomukset ja ruoat ylipäätään?
Kommentit (36)
Jotain 150 maksoi yhteensä. Meitä on huomenna viisi syöjää. Ruokaa ja juomaa jää joulun jälkeiselle ajalle päiviksi. Ei kovin kallis koulu.
130e ruoat 2 aikuiselle. Alkoa ei oo varmaan vara enää ostaa. Paska joulu.
Rapiat 3 euroa.
Teen huomenna nakkisopan ja S-marketin köyhien tunnilta ostin pari pakettia Kotimaista ruisleipää -60% hintaan. Kaikki siis yhteensä vähän reilu kolme euroa. Näillä mennään joulunpyhät.
Noin 150€, kaksi aikuista. Juomat lisäksi.
200 -250 e neljä aattona ja muutoin kolme.
Juomiin 100ish euroa tai ylikin. Samppanja ostettu laivalta aikaisemmin.
Jotain parisenkymppiä ehkä. Halvemallakin selviäisin, mutta päätin törsätä vähän makeisiin.
Kinkkukin maksoi jo yli 200 euroa!
En oo laskenu mut nytpä lasken. Kinkku ehkä 40 euroa, laatikot 12 euroa (osan tein itse), rosolli + kerma 5, kalat 10, sienisalaatti 3, smetanaa 1, punajuuret 1 euroa. Juustot 6. Riisipuuro ja sekahedelmät 4 euroa. Alle satasella selvitään. Mies on hakenut punkkupullon, mätiä, en tiedä mitä ne maksoi. Syöjiä 2 aikuista ja 2 lasta.
0€ jouluruokiin. Syödään ihan normiruokaa eikä vietetä joulua sen kummemmin. Muutaman suklaarasian ostin kun niitä tarjolla on.
No kaikkiaan rahaa meni ruokiin about 300e. Perheessä kaksi aikuista ja kolme lasta.
Joku 1300-1400€. Ei tingitä ruuasta.
Kolme henkeä ja pari ystäväperhettä käy vierailulla.
En ole moisia lukuja laskenut, tänään meni kauppaan n.350€ ja kinkkuun+glögiin+Mon Cherie-konvehteihin viimevkolla n.70€.
Suklaata ostettu ihan liikaa, mutta niin käy joka joulu, ei haittaa, se on vain kerran vuodessa.
Tänään ostin loimulohta, savugraavilohta, sinappi-ja sipulisilliä, mätiä, luomu karjalanpaistilihaa 1kg, Kokkikartanon laatikkoja, joululimppua, rukiisia riisipiirakoita, rosolli-ja riisipuuroainekset, lihatiskiltä kotimaista savukinkkuviipaletta ja maalaishyytelöä, hedelmiä, juustoja ja paljon muuta.
Extrana Lindtin jättimäinen rasia konvehteja joita en vielä ole kokeillut aiemmin, n.22€.
Sitä ei kyllä olisi tarvinnut, koska kys merkin tummasuklaakuuliakin iso psi (Amazonista) ja useampaa muuta suklaalajia.
Meitä on 4 aikuista eli kotiin toisesta kaupungista jouluksi tullut opiskelija ja vielä kotona asuva teini+me vanhemmat.
Max 90 euroa ja ruoat kolmeksi päiväksi kolmelle henkilölle. 2 aikuinen ja kaksi teiniä. Eli max 10e/naama ja kattaus hyvin perinteinen.
N50
Yli 100e per nokka, kaksi aikuista noista syö ja juo useamman päivän. Kalleimmat oli kalat, joihin meni 70e, samppanja 50e, pienpanimo-oluet n. 50e ja kinkku 20e. Lisäksi aineet imellettyyn perunalaatikkoon, porkkanalaattikkoon, vihersalaattiin, rosolliin, lihapulliin ja karjalanpaistiin joista kahta viimeksimainittua syödään sitten osittain joulun jälkeenkin.
90 euroa per lärvi. Juomat 30 euroa per nuppi.