oikeesti,syötkö sikaa jouluna?
Kommentit (44)
Sipsejä, niinkuin kaikkina muinakin päivinä, ja siideriä. Jälkkärinä irttiksiä.
Enpä ole syönyt sikaa vuosiin. Nyt on joulupöydässä lohi ja jotain muuta kalaa. Joulupäivänä ehta täytetty kalkkuna.
En syö, syön paljon mieluummin kalaa. Kinkku meillä tosin on kun mies sen haluaa.
Tänä vuonna tulee vain tuollainen pikkukinkku 5 kg, kun oli alunperin tarkoitus lähteä reissuun, mutta influenssa yllätti. Hyvin se silti maistuu ja kalaa on reilusti lisäksi
En, koska
Joulu on Jeesuksen syntymäjuhla
Jeesus oli juutalainen
Juutalaiset eivät syö sikaa
Aamen.
Nykyään on trendikästä kauhistella lihan syöjiä joten tasapuolisuuden nimissä minä aion pitää kiinni pahiksen roolistani ja syödä kinkkua kuten ennenkin.
Vierailija kirjoitti:
Hyi, en todellakaan. Eletään 2020-lukua.
Kumma että 2020-luvulla on mukuloita joille ei mene päähän että autotielle ei istuta. Minulle se opetettiin esikoulussa jo 80-luvulla.
Vierailija kirjoitti:
En, koska
Joulu on Jeesuksen syntymäjuhla
Jeesus oli juutalainen
Juutalaiset eivät syö sikaa
Aamen.
Olet totuudessa kiinni, veli.
Tänään tuli jo kinkku paistettua ja niin herkullista vastapaistettu sika. En muuhun vaihtaisi, eikä muu tuntuisi edes joululta.
Vierailija kirjoitti:
En, koska
Joulu on Jeesuksen syntymäjuhla
Jeesus oli juutalainen
Juutalaiset eivät syö sikaa
Aamen.
Miten se pakanakristittyjä koskee?
Ällöttävää syödä jonkun ruumista. Miten voitte olla niin julmia että viattoman eläimen pitää kuolla että te voisitte syödä pari viipaletta hänen pakaraansa ja sitten heitätte loput roskiin. Hävetkää!
Kalkkunafileetä ja kalaa meillä on ostettu jouluksi.
Eka kertaa jätin kinkun pois joulupöydästä.