Joko on pk-seudulla tullut sata peltikolaria tänään?
Kommentit (16)
Ei. Miksi olisi? Teillä siellä Kuopiosta pohjoiseen kolisee vielä herkemmin, heti kun vähän lumelta näyttää.
Ompa keskustelun aihehe. Pthyiii...
Vierailija kirjoitti:
Ei. Miksi olisi? Teillä siellä Kuopiosta pohjoiseen kolisee vielä herkemmin, heti kun vähän lumelta näyttää.
Entä Oulun joka talviset ketjukolarit, kerätään kylän kaikki 5 autoa yhteen ja ajetaan sitten romurallia vakuutuskorvausten toivossa
Ei täällä lumi ole sekoittanut mitään vaan myrskytuuli, joka kinostaa lumen vasta-ajetuillekin kaduille nopeasti takaisin. Ajelin tänään monellakin puolella kantakaupunkia, ja saihan siinä hieman olla kieli keskellä suuta kun lunta oli vähimmilläänkin 20 cm kaduilla ja paikoitellen ihan umpihanki. Ainuttakaan kolaria en nähnyt. Oletettavasti niitä on joku voinut sattua, näillä liikennemäärillä niitä sattuu muutenkin ihan kelistä riippumatta.
Hyvin täällä pyyhkii eikä kaaoksesta tietoakaan vaikka aloittaja vahingoniloisena sitä toivonut jo monen aloituksen voimin eilisestä lähtien. Töihin pääsi hyvin ja kolareita ei nimeksikään.
Mitenkäs siellä perällä kun nyt lumi pakkaa sinne?
Ihanaa, talvi!
Tänään on pk-seudulla ollut paljon kolareita, sanotiin juuri uutisissa.
Hyvä että on pakkasta. Etteivät kylvä sitä stnan suolaa.
Tänään useampia ongelmia liikenteessä ja bussit jumittaneet liukkaalla lumisohjossa. Mutta kyllä tästä selvitään.
Vierailija kirjoitti:
Maalaisia jaksaa aina ihmetyttää, että huono ajokeli aiheuttaa pk-seudun 100 000 auton vuorokautisen liikennemäärän tieosuuksilla enemmän onnettomuuksia kuin hevonperseen kylätiellä, jossa kulkee melkein yksi auto vuorokaudessa.
< Napa kymppi lainattu teksti tässä.Nauran hyvä laitot totutta maalaisille.
Tylsä poliisisetä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/valtteri-kaivoi-sukset-esiin-helsin…
Metsäpirtin asukasta jaksaa ison kylän liikenne aina kiinnostaa 😁
Joo, varmasti tulee. Lumi pöllyää, kun kaistoja ja autoja on enemmän kuin yksi. Ei tosiaan näe eteensä ollenkaan.
Että joku poliisi jaksaa päteä tällaisessa poikkeustilanteessa. Jotain iloa ihmiset saavat lumikaaoksessa mutta poliisisetä heristää sormeaan hyi hyi pois ajoradalta
🤮
No kuule, käy laskemassa täältä: https://www.tilannehuone.fi/halytys.php
Näkyy olevan perään ajoja tänään pitkin Suomea.
Maalaisia jaksaa aina ihmetyttää, että huono ajokeli aiheuttaa pk-seudun 100 000 auton vuorokautisen liikennemäärän tieosuuksilla enemmän onnettomuuksia kuin hevonperseen kylätiellä, jossa kulkee melkein yksi auto vuorokaudessa.