Rahan käyttö mobiilipeleihin
Käytän n. 15€ mobiilipeleihin kuukaudessa. Olen jäänyt vähän koukkuun.. Toisaalta ennen käytin nuo samat rahat karkkiin ja pullaan niin eikö tämä tavallaan edistä terveyttä?
Käyttääkö kukaan muu täällä rahaa peleihin? Onko teillä jotain budjettia? Vai ostatteko vain "kokonaisia" pelejä, jos mitään?
Kommentit (9)
Olen yrittänyt vähentää. Joskus voi olla useampi kuukausi, kun en käytä yhtään rahaa, välillä taas menee vähän enemmän kerralla (myös mobiilipeleihin). Olen antanut itselleni rajaksi 50 euroa kerralla ja mietin usein parikin päivää, saanko rahalla, mitä haluan. Yleensä vastaus on kyllä. En ole toistaiseksi katunut yhtään :) Mikäs siinä, jos voi silloin tällöin käyttää rahaa ja se tekee iloiseksi.
En pelaa mobiilipelejä, mutta käytän kyllä rahaa itse peleihin, ja pelaamiseen liittyviin asioihin, kuten pelitietokoneisiin.
Ei kai kuukaudessa käytettävän rahan euromääräinen summa ole niin olennainen, jos tunnet käyttäväsi rahojasi järkevästi ja vastuullisesti. Itse en hirveästi suosi usein mobiilipeleistä löytyviä ns. P2W-rahankäyttömahdollisuuksia, eli esimerkiksi parannusten tai pelin resurssien ostamista oikealla rahalla. Ongelmani ei kuitenkaan ole noiden euromääräinen hinta, vaan niiden vaikutus peliteollisuuteen ja pelien kehittäjien kannustimiin.
En mobiilipeleihin, mutta pc-peleihin käytän. Joskus pelasin World of Tanksia, joka on ilmainen pelata, mutta lisäsisältöä voi ostaa rahalla; siihen meni useiden vuosien aikana yhteensä jotain 100 ja 200 euron väliltä. Tällä hetkellä en pelaa sellaisia pelejä, joihin ostettaisiin tuolla tavalla lisäsisältöä, vaan peleihin käyttämäni rahat menevät pelien ostamiseen. Chess.com -sivustolle minulla on myös maksullinen vuositilaus (muistaakseni noin 20 euroa vuodessa).
Rahapelejä pelaan myös silloin tällöin, lähinnä urheiluveikkausta ja lottoa, joskus harvoin pokeria.
Pelaan paria eri kännykkäpeliä, joista käytän rahaa vain yhteen. 5 eurolla saa 30 päivää kestävän "passin", saa aina kirjautumisen yhteydessä pelinsisäistä ns. premium rahaa ja ylimääräisiä päivittäisiä taskeja.
En kyllä tuotakaan tarvitsisi, mutta en kyllä käytä rahaa mihinkään muuhunkaan. Olen kumminkin pelannut jo pari vuotta, enkä harmittelisi, vaikka peli kaatuisi huomenna. Koska vielä on mukavaa pelata.
Olen käyttänyt neljän viime vuoden aikana ainakin 20 000 euroa mobiilipeleihin. Voisin helposti tarkistaa tarkan summankin mutta en uskalla. Mutta ainakin tuota luokkaa se on, luultavasti enemmän.
Olen viisikymppinen nainen, hyvässä työssä ja korkea palkka joten talouteni ei kärsi tuosta mutta voisihan tuon rahan aika paljon järkevämminkin käyttää.
15 euroa on vielä hallittava määrä. Terveellisempää tosiaan kuin herkuttelu...
Tuo 100 euroa voi olla ongelma tai sitten ei, riippuu tuloista? Suurii osa mobiilipelifirmojen tuloista tulee ongelmapelaajilta.
Mulla menee 5-10 euroa viikossa peliin. On se turhan paljon.
En itse pelaa, mutta vaimo käyttää 100€-500€ mobiilipeleihin kuussa