Kaveri väitti että venäjä on Brasilian BKT:n kokoinen läpeensä korruptoitunut kleptokratia
Miten tämä voi pitää paikkansa? Eihän siinä ole mitään järkeä että tällainen maa lähtee sotaan kuvitellen pärjäävänsä koko lännelle mm. tuotannossa.
Kommentit (4)
Kleptokratian tunnusmerkki on se, että valtionjohto kuvittelee sijoittavansa rahaa esim. aseisiin, mutta raha valuu vaan oligarkeille, jotka on ostavinaan aseita. Tai vaikkapa venäjän tapauksessa, johto luuli että joku huoltaa aseita ja kalustoa, ja maksoi siitä vuosikymmeniä. Tosiasiassa aseet on ruostuneet pilalle ja rotat pesineet tyhjiin myydyissä ammuslaatikoissa.
Eihän kleptokraatti voinut tietää, että joku vielä joskus hakisi ne aseet sieltä varastosta. Se pöly laskeutui viime siivouksen jälkeen, siellä 1983 vissiin kävi joku öljyämässä mekanismit viimeksi.
Huvittavaa seurattavaa kun venäjän teeveen käsikirjoitetussa väittelyohjelmissa puhuvat päät ovat ihmettelevinään miksi sota ei suju, liikekannallepano ei suju, oikeastaan mikään ei suju. Ja vika on ... ööö ... no ei PRESIDENTISSÄ ainakaan ... vika on ... ukronateissa, JOO UKRONATSIEN VIKA.
Ja kaikki alkaa sujua kun Putin Pieni antaa ediktin että nyt kaiken pitää alkaa sujua.
Niinpä.