MARRASmurujen keskiviikko kuulumiset....
Kommentit (36)
Toivottavasti sait Toukokuunäiti vielä nukuttua!
Kiitos Kanelisokeri tsempeistä!
Efficalle ja Toivoovauvaa:lle onnittelut pienokaisista!!! Muille toki myös jos nyt joku unohtui, niin paljon vauvoja jo syntynyt et millään muista et kelle ja kumpiko:)
Täällä noustu kuudelta ja jännittää kovasti, toivottavasti se nyt lähtis niillä neljällä puolikkaalla syntyyn...reilu tunninpäästä se alkaa, apua !
Eipä mulla kummempia, tulin vaan vilkaseen onko jo pino pystyssä..
Tuuli rv40+1 (toivotaan et pian 0)
leivottu,tiskattu ja puuro syöty...
joten jos menisin pötköttelemään...
voimia käynnistelyyn,itsekkin voisin ottaa käynnistyksen.esikosta jäi ihan positiivinen mieli...
vedet meni ja joutuivat sitten käynnistämään..
Yöt alkavat olemaan aika katkonaisisa. Menin ajoissa nukkumaan, kerran kävin veskissä ja sitten heräsin pirteenä klo 4.00. Vetelehdin sängyssä tunnin verran ja sitten lähdin touhuilemaan... Pyykit koneeseen, kahvit porisemaan ja katoin pöydän nätisti oikein kynttilän kera. Herätin puolison aamiaiselle ja ihana kun mieskin oli yllättynyt ja tyytyväinen huomiosta. Nyt pussasin ja halasin miehen töihin ja tunnin kuluttua on sitten esikoisen vuoro. Kai nää äitihormoonit jyllää mulla nyt täysillä.
Tänään tulee tasan 38 viikkoa ja sektioon on aikaa 8 yötä. Ensi viikolla on sitten SE päivä. Herättyäni tuli yksi supistus ja illalla myös. Eli ei niitä kauhean usein tule, eikä tarvitsekaan. Muistaakseni Vaavaalla on sektioaika huomenna (toivottavasti muistin nyt oikein). Paljon onnea pikkumurun hakuun!
Onko muilla ollut hampaiden kanssa ongelmia loppuraskauden aikana? Mulle tuli viime viikolla pari rakkulaa suuhun, jonka ajateltiin aiheutuvan esikoisen tarhassa jylläävästä enterorokosta. Nyt kuitenkin huomaan, että ikenet ovat tulehtuneen tuntuiset ja syödessä hampaat ovat aivan " hellänä" . Tulehdus siirtyy ikenissä...viime viikolla oli vasemmalla alahampaissa ja nyt etualahamapaiden ikenet punottaa. Pitänee varmaan soittaa neuvolaan.
Eilen näin kirjastossa erään esikoisen vanhoista hoitotädeistä. Täti sanoi mulle, että huomaa kasvoista synnytykseni lähestyvän. On kuulemma huulet niin levinneet. Voi helevetti, muutenkin olo tuntuu niin hehkeeltä että... Eihän se mitään pahaa tarkoittanut ja asiahan on totta. Kasvot ovat turvonneet ja huomaan, että mun nenäkin alkaa sojottamaan pystymmässä ;-D
Eipä kai muuta näin aamutuimaan. Lähden laittamaan pyykit kuivumaan ja katsomaan aamutv:tä. Mukavaa päivää kaikille!
Naksis tasan 38
Sekä tietysti muillekin jo vauvansa saaneille :) Tää kirjottelu on jääny hiukan vähiin (oon siis näitä vasta hiljattain mukaan liittyneitä marrasmuruja) mutta kyllä näitä pinoja tulee seurailtua aktiivisesti joka päivä.
Tuntuu jo siltä, että kohta on kaikki muut jo päässeet nyyttejänsä hakemaan paitsi minä ;) Nyt alkaa olla 39 viikkoa täynnä (ultran mukaan tänään ja nla:n lauantaina), joten täytyy toivoa että viikon päästä pääsis itekin jo tositoimiin :)
Aika monella tuntuu olevan vaikeuksia saada nukuttua, mutta mä täällä nukun kun tukki edelleenkin... toivottavasti tää vaan ei tarkota ettei tää meijän vauva vapaaehtoisesti aio syntyä tän vuoden puolella ;) Toki suppareita on alkanu olemaan mutta ei ne unta vielä häiritse vaikka iltaisin tulevatkin.
Eilen ainakin täällä ihan etelässä satoi vettä, joten alkaa olla aika liukkaat ulkoilukelit. Ei kiva...
Mutta nyt valmistautumaan neuvolaan lähtöön, joten ei muuta kun mukavaa keskiviikkoa muruille ja liikkukaahan varovasti jos on yhtä liukasta kävellä kun täällä!
_Piparminttu_
Naksis: Mulla ei ONNEKS oo ollu mitään ongelmia hampaiden kanssa (helpotuksen huokaus...). Mä siis vihaan käydä hammaslääkärissä, kerran vuodessa sinne raahaudun toki tarkastukseen mutta karseeta se on :( Joten saa olla kyllä ihan onnellinen ettei oo tullu nyt hammashuolia.
Käytettiin taas sitä kivointa ässää ja kyllä se on tehokasta! Heti alkoi supistamaan ja teki NIIN kipeää. Ihan meinas itku päästä, kun muistui mieleen miten kovasti se synnyttäminen sattuu. Onko muille tullut tällaisia pelkoja? Mulle on tullut joka kerta viimeistään ennen ponnistamista. Mutta hengissä on levitty ja kaikki on aina mennyt hyvin =)
Juu... mutta niin vaan supparit hiipuivat ja yö meni nukkuessa. Mies lähti ajamaan työreissulle tunnin ajomatkan päähän. Käskin vaan seurailla puhelinta, että jos viestiä laitan niin lähtis ajamaan heti kotia kohti.
Nyt ei siis mitään " oireita" synnytyksestä =(
Saaga rv 39+2
Ehdin kirjoittaa piitkän viestin joka sitten katosi :(
No otetaampa uudestaan..
eli
Huomenna on SE SUURI PÄIVÄ meidän perheessä kun masuasukki putkahtaa maailmaan. Aamuyöstä 5 herätään, 6lähdetään sairaalaan ja ehkä jo kahdeksan aikaan huomen aamulla on meidän vauva syntynyt! Jännittää jo kamalasti..
Esikoinen(kohta 7.v) jännitti niin että pomppas jo ennen 7ylös ja julisti että enään tää päivä niin vauva syntyy! :D Mies on myös vähä jännittynyt(hermostunut).. En varmaan saa ens yönä nukuttua.
ONNEA vauvan saaneille! mm. EFFICA ja TOIVOOVAUVAA ja muutkin joiden nimimerkkiä en muista. Kiitos NAKSIS muistamisesta :) Taitaa olla tyttöjä ja poikia syntynyt aika saman verran?
Hampaista: Vaikka olen huolellisesti hoitanut hampaita raskausajan niin ikenet ovat herkkänä ja reikiä on tullut. Tammikuussa alkaa hammaslääkärissä ravaaminen - ja rahaa palaa.
josta aasinsilta mukavampaan asiaan: Mies sai eilen töitä! Tulevaisuudessa ei tarvi kärvistellä rahapulassa kokoaikaa :)
Tänään seurailen ahkerasti pinoa, sitten tuleekin taukoa kun olen sairaalassa. Tulen kyllä kertomaan vauva uutiset sitten kun kotiudun. Kiitän vielä teitä kaikkia joiden kanssa olen saanut jakaa kokemuksia tämän raskauden ajan! :) Ootte ihania!!
t.Vaavaa&Vaavi rv39
Vaavaa: Sinulla on huomenna jännä päivä. Kaikkea hyvää ja onni matkaan!
Tulin vain ihan pikaisesti lukemaan pinoa. Olen kohta lähdössä neuvolaan ja kirjoittelen myöhemmin nla kuulumiset.
Yö meni osaltani ihan harakoille. Kaksi kertaa kävin pissalla, sata kertaa vaihdoin asentoa, johon tietenkin heräsin joka kerta, kun se vaatii niin paljon energiaa ja keskittymistä tällä vatsalla. Kyljen kääntämisestä on tullut suorastaan taidelaji...miten tehdä se niin, että aiheuttaa itselleen mahdollisimman vähän kipua...?
Kipu olikin toinen juttu mistä piti kirjoittaa. Häpyluuni on ollut eilisestä saakka aivan tajuttoman kipeä. Se ikään kuin säväyttelee, jomottelee ja kirvelee samaan aikaan. Järkyttävää, eikä ne kohdunkaulan sukkapuikkopistokset tunnu tämän " hermokivun" rinnalla miltään (ihan vain siksi, että ne tulevat silloin tällöin, tämä on jatkuvaa). Vauvan pää moukaroi todella alhaalla, joten tuo häpyluu on nyt varmaan juuri siitä syystä kipeytynyt. Kovin montaa päivää tätä ei enää jaksa...mikään tyynykään ei tuonut helpotusta ja Panadolinkin jouduin ottamaan jo alkuillasta.
No, pidemmittä puheitta, nyt pitää lähteä lyllertämään kohti neuvolaa...supistaakin...
Kanelisokeri 38+4
Täällä vielä.... Nyt alkaa tulla NE fiilikset, että " Hei, eikö sitä vauvaa tullutkaan?!" Alkaa katteleen vauvan kamoja tässä huoneessa,että eikö noita vaunuja tarvittu ja pitääkö vaipatkin viedä pois. Aivan kuin mua olis huijattu...
Eilen illalla kaveri melskas taas kovasti, ajattelin, että tänä yönä vois olla lähtö käsillä. Vähän supisteli, menkkamaisesti. Sillai mulla on ennen alkanu. Toisaalta toivon vaan, että vesi läsähtäis, niin sais lähtee.
Mulla on kans ikenet hellänä. Vuotaa herkästi. Muutenkin hammaslääkärit on suositellu tikuttamista. Se muuten auttaa nopeasti, kunhan tekis joka hammaspesun yhteydessä. Mut nyt kun ne on taas turpeat, ei tikuttaminen oo kivaa, kun sitten on suu ihan veressä.
Onnea uusista vauvoista!!! Kiva kun tuli lisää poikiakin ;) Sain muuten Effican viestistä vinkin, et yks tuttu vois sitten käydä tuoreeltaan kertomassa meidänkin vauvauutiset...
Nyt tekemään jotain, mikä vie ajatukset muualle. Olisko kellään lainata jotain 500 palaista palapeliä? Vai lähdenkö Tiimariin ;)
Bubbles 40+4
Täytyy käydä vielä eilistä pinoa lukemassa, kun näyttää vauvoja syntyneen. ONNEA!
Täällä yö meni rauhallisesti... harmillista, koska päikkäreillä eilen heräsin supistuksiin ja niitä jatkui epäsäännöllisesti koko illan. Tietenkin nukkumaan mennessä kaikki oli jo ohi! Sauna s aiheutti pari hyvää, mutta se paras s ei sitten niin yhtään mitään, no saipahan ainakin rentouduttua. Tulppaa on pukannut jo reilun viikon, mutta tänään sitten tuli ilmeisesti loput... varsin ihastuttava näky, veriviiruja ei kuitenkaan ollu mukana.
Lähdenpäs tästä päivää alottelemaan.
Sarafan rv 38+6
Huomenia..
Muutama rivi, sitten lähden äitiä viemän kotiinsa (oli meilla kaksi päivää orjatöissä)
Naksis: Mulla myös ikenet vuotaa ja on kipeät, ihan kuuluu asiaan. On kyllä inhotavaa. Minä myös huomasin, että se tulehdus siirtyy koko ajan paikasta toiseen. Kun saa yhden kohdan terveeksi, niin jo on toinen puoli suusta kipeä.
Bubbles (menikö oikein?): Se palapelin teko oli tosi kivaa. Tein viikonloppuna yhden 900 palaisen. Nyt se vaan odottelee tossa pöydällä, josko sen saisi muovitettua kasaan.
Päivän jatkoja, palailen varmaan myöhemmin.
Annitanni tasan 39!!
JAS!!!
Kysymystä pukkaa... nyt vasta huomasin sun nimimerkin täällä ja utelen, että oletko sama Jas joka tipahti tämän vuoden toukotoiveista? Ihanaa, että tärppi kävi uudestaan näin pian (mikäli nyt edes sama henkilö olet) =) Paljon onnea ja tsemppiä loppuodotukseen.
Ja onnea ja jaksamista loppuodotuksen kanssa myös toki kaikille muillekin marrasmuruille.
toivottelee pikku-milli kera puolivuotiaan Akseli-pojan
Pariin päivään en oo kerinny koneelle vilkaseenkaan,olkin hurjat pinot=)!
Vaavaalle onnea koitokseen ja kiitokset sektion kuvailusta,helpotti kummasti omaa oloa=)!
Eilen siivottiin mun pikkusiskon ja miehen kanssa koko päivä tätä huushollia (tai siis ne siivos ja mä komensin=)) ja kyllä nyt kiiltää ja on ihanan puhdasta. saan ihan rauhassa vaikka huomenna jäädäkin sinne äitipolille.
Hiukan on ruvennu jännittämään,että mikähän " tuomio" sieltä tulee,mutta toivottavasti tuun vasta vauvan kanssa kotiin!
Nyt aamukahville,palailen=)!
Tiitiäinen78 rv 37+5
... vaikken vielä ole " neljänkympin kriisissä" , viikkoja vasta 39+5..... Lääkärillä 36+ viikolla käydessä oli vain niin lupaavasti paikat kypsät, 2 sormelle auki, vain 1 cm kanavaa jäljellä että lääkäri povaili että ei mene laskettuun aikaan saakka... Meneepäs ja vielä kaksi viikkoa ylikin kuten esikoinen, katsotaan vaan!
Joka tapauksessa kun nyt synnytys ei tunnu olevan yhtään lähestymässä ja minua hiukan on huolettanut vauvan mahdollinen suurikokoisuus (edelliset yli 4 kg ja tämä kasvaa isommalla käyrällä), niin nyt hätäpäissäni varasin täksi iltapäiväksi itselleni ajan kokeneelle gynekologille, joka saa ultralla ja käsikopelolla arvioida vauvan kokoa ja katsastaa onko kaikki muukin kunnossa niin että voin rauhallisin mielin antaa mennä sen kaksi viikkoa yli.... onko istukka jo kalkkeutunut? ovatko napasuonivirtaukset kunnossa? onko lapsivettä riittävästi? nyt kun asennoidun yliaikaisuuteen alkavat kaikki yliaikaisuusongelmat huolettamamaan...
Mari 39+5
Hirmuinen turvotus vaivaa, sormet erityisesti ihan turvoksissa. Mut muistelin, että oliko joskus puhetta, että neulominen turvottaisi sormia? Oon neulonut nyt viime päivät kauheella vauhdilla vauvalle villavaippahousuja kestoiluun, joten johtuisikohan turvotus siitä? Tänään onneksi neuvola, niin täytyy mainita siellä.
Ja joku taisi kysellä kestoiluinnostuksesta, niin me aiotaan taas kestoilla mitä jaksetaan. Eli esikoisen kanssa kestoiltiin noin 50 %, muuten kertikset. Nyt toivottavasti onnistuisi kestoilu vielä tehokkaammin, niin säästyisi sitten rahaakin kun ei tarvi kertiksiä raahata kaupasta (ja roskiin haisevia vaippoja yäk). Eli olen vähän kartuttanut meidän kestisvarastoa, jos riittäisivät sellaiseen mukavaan ja sujuvaan kestoiluun. Esikoisella oli selvästi liian vähän kestiksiä, jolloin pesusta tuli helposti turhaa stressiä. Ja itse kutomalla saa tosiaan todella edullisia villavaippahousuja. Ja ovat myös tosi kivat talvella ulkoillessa, kun eivät kylmety niinkuin märät kertikset.
Että tässä taas paasataan :) No tarkoitus ei ole paasata, vaan jakaa muillekin se salaisuus, kuinka hyödyllistä ja edullista ja kivaa kestoilu on.
Vauvan kokoa olen alkanut miettimään, kun siitä on monet täällä puhuneet. Eli itse en ole kokoa kysellyt eikä sitä ole kukaan arvioinutkaan. Ultrassa oon ollu viimeksi rakenneultrassa heinäkuun alussa, jolloin oli ihan " normikokoinen" . Miten siis teillä muilla, joilla jo lapsia entuudestaan. Onko teillä ollut jotain puhetta vauvan koosta neuvolassa tms? Mulla kyllä sf-mitta ollut ihan normi ja esikoinen syntyi sujuvasti alakautta vähän yli 4-kiloisena. Että ehkä vauvan koon arviointi ei tarpeellista? Mietityttää vaan.
Onnea kaikille vauvautuneille taas!!!
Onpas täällä aikaista porukkaa, joku ehtinyt leipomaankin ennen seitsemää : ) nimimerkki unohtui.
Onnea taas kaikille vauvan saanneille! Kiva kun joka päivä saa lukea uutisia uusista muruista. Lykkyä myös niille jotka käynistykseen taikka sektioon pian lähdössä.
Yöt on katkonaisia täälläkin, huomasin kyllä että kroppa alkaa tottua jatkuvaan heräilyyn, näen kamalasti unia joka yö joten nukun kyllä sikeästi ja vaikka joudun nousemaan vessaan tai muuten vaan veryttelemään paikkojani 5-6 ktr yössä, nukahdan aina helposti uudelleen. Hyvähän se on tottua yöheräilyyn jo tässä vaiheessa, aamuisinkin olen ihan pirteä.
Kyljen kääntämiseen olen jo joutunut kehittämään oman kikkani, nousen istumaan sängylle ja heitän vain tyynyt pääpuolesta jalkopäähän ja käyn nukkumaan siihen suuntaan ja sama uudelleen toiseen suuntaan kun taas pitää vaihtaa kylkeä. Tavallisesti kyljen kääntäminen on niin suuren työn ja tuskan takana että näin paljon helpompaa.
Täällä etelässä on oikea pääkallokeli kevyenliikeenteen väylillä, tosi varovasti saa mennä, kaatuminen voisi olla paha juttu.
Sellaista piti vielä kysymäni että tietääkö kukaan säännöllistä kolmivuoro työtä tehneenä, maksaako työnantaja äitiysloman ajan palkan ( se kolme kk minkä työnantaja maksaa palkkaa ) ajalta myös vuorotyölisät samaan tapaan kuin esim. sairasloman ja loma ajan lisät? vaiko pelkän peruspalkan ?
silvain37+3
Nyt väsyttää ihan armottomasti kun klo 4.00 asti oon heilunut. Polttelee vatsaa ja selkää ja vetelee kipua jalkoihin asti. Pakko mennä lepäämään ettei vaan tästä nyt lähtis käynnistymään. Tulen lueskelemaan pinoa päivän mittaan ja kertoilemaan kuulumisia, jos tässä nyt mitään uutta voisi tapahtua.
SILVAIN: olit keksinyt aika hyvän konstin kyljen kääntämiseen. Voisin kokeilla samaa ensi yönä;-D
Naksis 38+
lounasta odotellessa. Selvisimme sohjon läpi neuvolaankin ihan ajallaan vaikka lähtiessä tuli pojan kanssa itku molemmilta...=(
Käynti olikin sitten ihan positiivinen, kaikki ok ja painokin oli jopa vähän laskenut. Ja sen uskon ihan johtuvan turvotuksesta, joka on pysynyt nyt viikkoja ihan samana, jos ei jopa vähän laskenut.. Niin paljon tulee kuitenkin reuhattua vielä paikasta toiseen tuon esikoisen kanssa.
Vauvakin on kuulemma vähän laskeutunut vaikka en sitä niin itse tunnekaan. Ja oma olo on edelleen ihan ok =) Jospa sitä tällä kertaa todella selviäisi loppuraskaudesta näin helpolla *koputtaa puuta* ?
Joku kyseli ienvaivoista. Itse kävin tällä viikolla hammashuollossa, ihan perustarkastuksessa. Ajan olin varannut toukokuussa mutta kun jonoa ei voi ohittaa... Hammashygienisti sanoi että yleensä hampaat tulisi hoitaa raskauden toisen kolmanneksen aikana koska raskauden loppuvaiheessa ikenet vuotavat todella helposti. Kutsui sitä ihan jollain nimelläkin, en nyt itse kyllä muista termiä...
Ja kyllä sitä verta sitten vuotikin hammaskiveä poistettaessa, mutta tulipa hoidettua kuntoon sekin " pää" ennen vauvaa :)
Onnea muuten kaikille jo vauvansa syliin saaneille. Ihana oli taas aamulla herättyään lukea että uusia muruja on syntynyt.
Mutta nyt sitä lounasta ja sitten unta esikoisen kainalossa, ah!
Remu ja pojat 3v ja 37+2 vkoa
Ja kaikille jotka ovat sitä nyyttiä lähdössä hakemaan. Vaavaallakos oli käynnistys? En yhtään tiedä mitä täällä on tapahtunut kun en ole perjantain jälkeen käynyt lukemassa pinoja.
Niin lupasin tulla perjantaina kertomaan kuulumisia äippäpolin jälkeen, mutta se sitten vain jäi ja jäi.. joten.. ;)
Uusi painoarvio muksulle oli 2600g, lääkäri sanoi että hienosti kasvaa, vaikka alakäyrillä mennäänkin.. Samoin tarkistivat ne napasuonivirtaukset, vai mitkä nyt olivatkaan, ja kaikki on kunnossa.. ensi perjantaina olisi uusi aika, haluavat nyt vain tarkkailla tän loppuajan. Lapsivettä oli hyvin, mutta sanoivat että jos näyttää että se alkaa tuosta väheneen niin harkitsisivat käynnistämistä.. joo, mun puolesta sais tulla jo.. :)
Ja sitten ajattelin vähän " rutista" , varoituksena niille jotka eivät jaksa " kuunnella" , hypätkää suoraan yli..
Elikkäs tälle mammalle iski mahatauti tuossa maanantaina.. Ihmettelin aamulla kun ei oikein ruoka maistunut, mutta en kiinnittänyt siihen sen enempää huomioo. Mulla oli puolenpäivän aikaan neuvola-aika ja sielläkin sanoin terkalle, että kun on vähän huono olo.. Se vaan totes että toivottavasti et mitään mahatautia saa. No, Menin siitä sitten kaverilla käymään teellä, ja valittelin edelleen huonoa oloa. Päätin että mun on varmaan viisaampaa mennä kotiin lepään ja kun tänne pääsin, niin eikös se alkanut. Koko päivän pää pöntössä ja mikään ei pysynyt sisällä.. Kuumettakaan ei ollut kuin 37,8 tienoilla. Yön sain joten kuten nukuttua, en käynyt kuin kerran kokeilemassa vieläkö jotain tulis. Eikä tässä vielä kaikki. Tiistaina jatkui se sama huonovointisuus, mutta ei tullut oksennettua. Sitten päivällä iski vielä ripuli! Totesin että kun kerran tulee lunta tupaan, niin tulee sitten kunnolla. Tänään olen saanut syötyä jopa puolitoista voileipää, jee..
Että semmosta tänne päin..
Huomenna on suuri siivouspäivä, äiti tulee auttaan, tehdään yhdessä oikein suursiivous kun sitä tää meidän kämppä tarvitsee ja pahasti! sen jälkeen riittää pelkkä perussiivous ja on mukavampi sitten tuoda muksuakin pikkasen puhtaampaan kotiin.. ;)
Mulla ei ole vieläkään sairaalakasseja pakattuna! Eikä kyllä muutenkaan koti valmiina vauvaa varten.. On jotenkin niin epätodellinen olo et sieltä joku oikeesti tulisi.. :) Tarttis varmaan tehdä jotain..
Annetaas nyt muillekin tilaa, tuli sen verran pitkä romaani..
Mekku ja Beebe 38+
Heräilty taas..liekkö sitten tulossa valvottaja vauva kun jo nyt heräilee näin aamuyöstä..
Esikko koliikki vauva,ei toivoisi samaa pikku kakkosesta.
Ai että huomenna viikot vaihtuu,taas..
Taitaa tämä mamma mennä leipoon pullaan kun tänään on perhekerho niin kiva viedä sinne kahville jotain hyvää.
Yöstä sen verran,ettei supparin supparia..höh..tänään jos jaksaa niin iltapäivällä mattopyykille ja illalla saunaan,eilen harrasteltiin sitä ehkä kivointa ässää vaan mitään ei tapahtunut,ei mitään¿
Toukokuunäiti+masuasukki 37+6 kera 2.5v esikois poika