Minkä ikäinen voi jäädä illaksi ja osaksi yötä yksin kotiin?
Mietin tarvitsisiko vielä järjestää lapselle hoitopaikkaa omien pikkujoulujen ajaksi. Nuori siis jo kohta 15v ja kiltti poikaa. Olisi halukas jäämään kotiin yksin.
Minulla varmaan menee juhlissa pitkäksi ja alkoakin varmasti nautin reiluhkosti. En tiedä olenko ihan hölmö kun tätä mietin, ei ole ollut koskaan tarvetta jättää lasta yksin kotiin.
Kommentit (19)
Meillä oli tuon ikäinen pari päivää yksin kotona kerran. Tai siis pari yötä oltiin pois.
Kolme vuotias on pärjännyt ihan hyvin, kun ei ole mikään lellipentu jota pitää paapoa koko ajan. Lapset pitää kasvattaa itsenäisiksi.
Ei alle 18v. Jonkun tarvitsee kuitenkin olla vastuussa lapsesta jos jotain sattuu.
Vuoden päästä lapsi voi muuttaa eri paikkakunnalle opiskelemaan. Ehkä hän voi viettää yön yksin kotonaan.
Riippuu lapsesta/ nuoresta että voiko jättää. Sinä varmaankin sen osaat parhaiten arvioida kun lapsesi tunnet. Kyllä nyt varmaankin tuossa iässä yleisesti jo voi olla kotona yöllä yksin.
Hommaa pojallesi sellainen verevä mutta kiimainen hoitotyttö ja jätä hänelle evääksi pieni likööripullo.
Poika varmasti pärjää mutta olisin enemmän huolissani sinun alkoholin käytöstä.
Täysi-ikäisyys on hyvä lähtökohta.
Voit jättää. Jätä nämä uuvatit monkumaan ongelmiaan omaan rauhaansa.
Voi jättää, mutta varmistaisin että olisi joku aikuinen lähellä puhelimen päässä jos jotain sattuu.
Vierailija kirjoitti:
Poika varmasti pärjää mutta olisin enemmän huolissani sinun alkoholin käytöstä.
Ei tarvitse olla. I
Olen juonut alkoholia viimeksi viime vuonna. En kuitenkaan sylje lasiin. Tiedän että pikkujouluissamme on ruuan kanssa viinit, drinkkiliput jne joten useampi annos varmasti menee.
-ap
No tuon reilun alkoholin käytön vuoksi voisi järjestää jonku yökyläpaikan niin ei tarvi kännistä äitiä odotella kotiin.
Jos olisit ihan asiallisesti siellä ja puhelimen päässä niin ei mikään ongelma.
15-vuotiaan voi täysin rauhallisin mielin jättää. Ostat vaan kaappiin limsaa ja pizzaa niin ei mitään ongelmaa.
Itse olin 7v asti säännöllisesti yksin viikonloppuja kotona, kun muu perhe oli sukulaisten luona enkä itse halunnut mennä
Naapurin tädin kanssa oli sovittu, että kävi pari kertaa tarkastamassa, että kaikki ok ja sai soittaa, jos hätä. Koskaan ei tarvinnut.
Mutta tiedän myös useita, joita ei teininäkään ole voinut jättää yksi yksin, toinen pelkää ja toinen järjestää poliiseja vaativat bileet. Ihan yksilöstä kiinni, mutta ryyppyreissu ei ole paras hetki kokeilla.
Siis mitä ihmettä täällä tapahtuu.
Olin 15 vuotias (loppuvuodesta syntynyt) kun peruskoulun jälkeen muutin 300km päähän vanhemmistani opiskelemaan.
Miten ihmeessä sen ikäinen ei itsekseen pärjäisi, pakko olla provo tai olisin huolissani.
Mä olin jo 12 vuotiaana hoitamassa lapsia iltaisin, laiton ne myös nukkumaan ja heidän vanhemmat tuli sit joskus yöllä kotiin. Ja tämä tapahtui 10 vuotta sitten.
Olin jotain 11v kun jäin yksin.