Äitini on saanut surukukkalähetyksiä, tuleeko niistä kiittää esim. tekstiviestillä?
Onko tähän jotain sääntöä... Puoliso siis menehtynyt.
Kommentit (13)
Minusta ei todellakaan kuulu kiittää kortilla eikä edes viestillä.
Suruaikana ihmisellä on muutakin tekemistä kuin olla kohtelias muille.
Tekstiviesti on hyvä, ihan lyhytkin kiitosviesti riittää.
Ei tarvitse kiittää mun mielestä. Toki niille läheisimmille, joiden kanssa on puheissa muutenkin voi sanoa, että kiitos niistä kukista, mutta ei tarvitse kaikkiin ottaa yhteyttä. Tää on mun mielestä eri tilanne kuin jotkut iloiset onnittelukukat, joista olisi kohteliasta ja kiva kiittää.
Tottakai kuuluu kiittää huomioimisesta. Tekstari on ihan hyvä.
Ei tarvitse kiittää. Hautajaisiinkin kutsutte heidät kenet haluatte. Tuossa surullisessa tilanteessa muut lohduttavat teitä ja osoittavat sen kukkasin ja adressein.
Ei kukaan oleta että juuri puolisonsa menettänyt räpyttää kiitostekstareita siihen tahtiin kuin jotain valittelueleitä saapuu kotiin.
Puolisonsa menettänyt suree puolisonsa menettämistä ja järjestelee hautajaisia.
Yleinen kiitos muistamisista hautajaisilmoitukseen.
Usein kiitos laitetaan yleisesti kuolinilmoitukseen, jos sellainen julkaistaan.
Ei tarvitse kyllä erikseen sellaisesta stressata.
Tuossa tilanteessa kaikki ymmärtää mikäli ei kiitä. Toki halutessaan ja jaksamien salliessa on se kaunis ele. Tällöin tekstiviesti on ihan riittävä ja ei tarvitse olla sen monisanaisempi kuin "Kiitos muistamisesta".
Perinteinen tapa on kiittää osanotoista kuolinilmoituksessa (jos se julkaistaan vasta hautajaisten jälkeen) tai kiitosilmoituksella (silloin, kun kuolinilmoitus on julkaistu ennen hautajaisia). Jos tekee näin, ei erillisiä kiitoksia odoteta.
Jos ei käytä kumpaakaan em. tapaa, niin on tavallista lähettää kiitoskortti joskus hautajaisten jälkeen. Tätä varten on kirjakaupoissa saatavilla valmiita kortteja. Kiitoksia ei siis tarvitse lähettää heti kukkien saamisen jälkeen, vaan esim. pari viikkoa hautajaisten jälkeen on ihan normaalia.
Todennäköisesti kukaan ei oletan kiitosta tuossa tilanteessa. Mutta jos haluaa kiittää nin kyllä tekstari on ok.
Ihan omasta kokemuksesta: lapseni kuoltua, ei edes tullut mieleen, että alkaisin soitella ja kiittää kukista.
Surunvalitteluista ei tarvitse kiittää, mutta toki halutessaan saa. Kun tavataan, varmaan moni esittää surunvalittelut myös kasvokkain. Silloin tietenkin kiitetään ja halutessaan silloin voi kiittää myös kukista/kortista, jos muistaa ko henkilöltä sellaisen saaneensa.
Monet lähettävät kiitoskortit hautajaisten jälkeen, mutta ei sekään ole mitenkään välttämätöntä.
Kirjeellä tai kortilla kiittäminen on kohteliainta. Tekstiviesti on aika valju.