Kokemuksia älypuhelimesta luopumisesta?
Olen muutaman kerran yrittänyt luopua älypuhelimesta, mutta varsinkin näin tietokoneettomana tuntuu mahdottomalta olla enää nykyään ilman nettipankkia, sähköpostia ja whatsappia kokoajan mukana.
Haluaisin kuitenkin niin (mikähän on updaten vastakohta?) päivittää itseni takaisin ei-älypuhelimeen ja kadota sähköiseltä maailmankartalta ennenkuin identiteettini, salasanani ja luottotietoni pöllitään tms.
Omassa pikkukaupungissamme on enää kaksi pankkiautomaattia. Prismassa S-Pankin koppero. Yhtään postitoimistoakaan täällä ei ole. Sossussa tai kirjastolla pitäisi käydä sähköpostit ja laskut hoitamassa. Posti tuo ilmaisjakelulehdet kaksi kertaa viikossa (jos jaksaa) ja telkkari toimii vaan nykyään jos on semmoinen tosi hifi.
Kamerakin on niin vanha Leica ettei tuohon saa enää mistään paristoja.
Radio toisaalta löytyy kyllä keittiönnurkasta.
Onko jollakin teistä mennyt hermot lopullisesti älyilyyn? Oletteko siirtyneet takaisin cd-levyjen ja paperisanomalehtien taakse?
Tuntuu että tässä on puolensa ja puolensa. Millä mie sitten kirjoitan av-palstalle?
Kommentit (3)
Ja ikää oli?
Taitaa olla liikaa.
Tee mitä teet.... Turha kuitenkaan sitten itkeä kun palvelut eivät pelaa.
Savumerkkejä lähettelen maailmalle. Välillä puhaltelen savurenkaita huulilla.
^^ Tuolla säännöissähän on se faksinumero, jota kautta viestit tulee palstalle, jos ei halua käyttää nettiä.