Muistaako joku sellaisen jutun ysäriltä, jossa oli valittu Suomen onnellisin ja onnettomin kaupunki?
Uusikaarlepyy oli onnellisin ja Pieksämäki onnettomin. Uusikaarlepyyn ihmiset olivat iloisia, hymyileviä, terveitä ja korostivat jutussa onneaan. Kuvat oli värikuvia. Pieksämäeltä sitten oli mustavalkokuvia, joissa oli tupakoivia työttömiä istumassa pubissa ja masentunutta menoa. Kuukausiliitteessa oli tämä juttu mielestäni.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Vanhat lehtijutut jostain syystä mustavalkoisia kopioleikkeitä siltä ajalta, vaikka ihan värillistä kaikki oli. :)
Tämä oli kyllä tarkoituksellinen veto, koska ne erilaiset kuvat oli samassa jutussa. Onnelliset oli värikuvina, onnettomat mustavalkoisina.
Vierailija kirjoitti:
Muistan, koska siinä oli vähän outo sävy.
Minäkin muistelin että jotakin sanomista siitä tuli.
Googlasin ja näyttää julkaistun vuonna 1995.
Vierailija kirjoitti:
Muistan, koska siinä oli vähän outo sävy.
Mutta ilmeisesti aika hyvä juttu kun lähes 30 vuotta myöhemmin muistetaan.
Jep, ja näköjään tulokset piti aika hyvin paikkansa (menneellä viikolla julkistettiin tieto, missä Suomessa ihmiset elävät keskimääräistä pidempään ja missä keskimääräistä vähemmän. Ei, en googlaa linkkiä tähän).
Vanhat lehtijutut jostain syystä mustavalkoisia kopioleikkeitä siltä ajalta, vaikka ihan värillistä kaikki oli. :)