Lue keskustelun säännöt.
Televisiossa puhuu mies jonka nimi on PAMI?
20.10.2022 |
Järkyttävää, miten joku voi antaa lapselleen tuollaisen nimen? Ovatkohan vanhemmat olleet "pamin" käyttäjiä?
Kommentit (4)
Missä ohjelmassa? Tunsin kouluaikoina sen nimisen pojan, olisikohan sama?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija kirjoitti:
Missä ohjelmassa? Tunsin kouluaikoina sen nimisen pojan, olisikohan sama?
A- Talkissa, joka löytyy varmasti jo Yle areenasta.
- Kyseine keskusteli Pami Aalto toimii Jean Monnet -professorina Tampereen yliopistossa, kansainvälisessä politiikassa; erityisaloinaan Euroopan integraatio ja alueellinen yhteistyö.
Uskovainen mies
Sori, piti kirjoittamani Kyseinen keskutelija...
Mistä tiedät, että nimen takana on hänen vanhempansa? - Suomessa kun niin etu kuin suku -nimeä voi verraten helposti muuttaa toiseksi, jos ei aiempi miellytä. - Toki edelleen on (mm) lainsäädäntöä ja nimilautakunta ohjaamassa ja ohjeistamassa, ettei nyt ihan mitä tahansa nimeä voi ottaa tai antaa.
- Ja vaikka Ap kiinitit huomiosi erikoisempaan etunimeen niin en malta olla jatkamatta, että onneksi sukunimiasiassa on onneksi menty ereenpäin kehityksessä eteenpäin, että avioliiton myötä jokainen pitää lähtökohtaisesti oman nimensä, eikä tarvitse mutta voi jos haluaa ottaa kumppaninsa sukunimen.
Uskovainen mies