Elämäntarkoitus vaihtaa noituus
Kuinka voi opiskella/muuttua oikeaksi noidaksi " ?? En halua asiattomia neuvoja! Entä mistä tietää olevansa jo noita?
Kommentit (9)
Älä sentään.
Lue mieluummin Raamattua.
Noidaksi valmistutaan Helsingin yliopiston sukupuolentutkimuksen oppiaineessa. Kaikki osallistujat hyväksytään.
Sen jälkeen, kun noidat tunkeutu Kyöpelinvuoreen, siellon ollu vahva kissanpissan ja eltaantuneen kahvinpurun döfä ja kamaloitteellinen älämölö.
Noita tietää olevansa, jos on osallistunut sukupuolentutkimuksen luennolle.
Vierailija kirjoitti:
Älä sentään.
Lue mieluummin Raamattua.
Raamatunluku antaa noituudeelle potkua.
Jos vuori ei tule luoksesi niin mene sinä vuoren luo
Siitä se lähtee
Määrittele ensin minulle, mitä käsität noituudella?
Noitana olo voi olla luonnon kanssa symbioosissa elämistä kristallien, yrttien yms parissa touhuille, sekä esimerkiksi vaihtoehtoisten ja luonnonmukaisten, turvallisiksi todettujen hoitomuotojen opiskelua ja harjoittamista, siis ikään kuin mielenkiintoinen ja harmiton harrastus.
Tärkeintä on välttää tunkeutumista henkimaailman suuntaan, eli ei pyritä ottamaan yhteyttä tuntemattomiin entiteetteihin, kuolleisiin sukulaisiin yms. Silloin leikkijästä voi tulla nopeasti itse leikittelyn kohde, tai jos hän on onnekkaampi, ajautuu vain oman fantasia maailmansa pauloihin ja kenties jonkinasteiseen mielenvikaisuuteen.
Tärkeintä kaikessa henkisessä tekemisessä on tunnistaa omat tarkoitusperänsä. Teenkö asian X omaksi hyödykseni vai muiden hyödyksi, voiko toimillani olla tiedostettuja tai tiedostamattomia vaikutuksia muihin ihmisiin. Jos en ole asiasta varma, on suositeltavaa pitäytyä niistä. Kaikkien toimien ja rituaalien tulisi aina olla ehdottoman epäitsekkäitä, aina tulisi myös tietää mitä tehdään, minkä kanssa tehdään ja mitkä ovat sen vaikutukset.
Jos pyrin käyttämään magiaa itsekkäisiin tarkoitusperiin, esimerkiksi rikastuakseni tai saadakseni valtaa jossakin yhteisössä, puhumattakaan muiden ihmisten elämän ohjailusta heidän tahtonsa vastaisesti tai muiden vahingoittamisesta, olen ajautunut tai ajautumassa mustan magian pariin. Todennäköisesti en onnistu silloinkaan aiheuttamaan vaikutuksia muille kuin itselleni, mutta yhtä kaikki, jokainen voima jonka lähetän itsestäni tietoisesti ulos, palaa ennen pitkää takaisin luokseni.
Noidat on kamaleellisia, kun ne vallotti meitin kotoisan Kyöpelinvuoren, ja meidän kyöpelien tartti muuttaa pois.