Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Helsingissä ei ole laskettelukeskuksia

Vierailija
13.10.2022 |

Aina pitää lähteä lappiin asti laskettelemaan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mee Vuokattiin tai Paljakkaan tai Ukkohallaan, ne ei ole Lapissa. 

Vierailija
2/4 |
13.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naapurista löytyy Espoosta, Kauniaisista ja Sipoosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lentokenttäkin jyrättiin vasta pois ja ihmetelet miksei väen vängällä rakenneta julmetusti tilaa vievää keskusta kalliille tonteille?

Vierailija
4/4 |
13.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko topografia tuttu sana? Laskettelukeskuksia kannattanee perustaa lähtökohtaisesti sinne, missä maastonmuodot suosivat. Toki joitain täyttömaa-alueita voisi ehkä tässä hyödyntää, jos niillä ei ole läjitettynä pilaantuneita maa-aineksia, mutta sitten tulee vastaan tuo tilavaatimus, ajattelitko, että se laskettelukeskus p-alueineen ja oheisrakennuksineen mahtuisi kivasti vaikka Rautatientorille?

Lähikunnista löytyy, Solvalla Swinghill nyt tulee ekana mieleen. Vihdissä on Vihti Ski Center ja on noita pieniä siinä lähistöllä. Eka vähän isompi taitaa olla Messilä Lahdessa, ajomatkaa reilu tunti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kolme