Uskallatko antaa Huutonetissä aina negaa ja neutraalia aiheesta?
Kommentit (13)
Lähinnä olen ostaja, enkä kaipaa kostonegoja. On ollut rikkoutunutta pakettia, tunkkaisia ja nyppyyntyneitä vaatteita ja pieniä reikiäkin parissa vaatteessa. Kesällä odotin myyjän tili tai ylipäänsä hengissäolo tietoja 3vk kun sattui olemaan mökillä....
Elämä on!
Viimeksi jätin palautteen kokonaan antamatta kun ostaja haukkui minut pataluhaksi ja jätti tuotteen kokonaan hakematta kun minulle ei sopinut juuri se kellonlyömä kun hän ilmoitti tulevansa. Ehdotin jopa jättäväni tuotteen ulkokatokseen ja lupasin että saa ilmaiseksi mutta siitäkin tuli vain lisää haukkuja. Ostajalla ei ollut ainuttakaan palautetta ja kommunikointityyli (agressiivinen ja kiukkuinen alusta lähtien) oli sellainen että ilmeisesti hän oli saanut negoja aiemminkin ja vaihtanut tunnusta ettei palautemäärä olisi negatiivinen. En uskaltanut antaa negaa kun itselläni ei ole vielä ainuttakaan negaa enkä tuollaisen idiootin takia sellaista haluakaan.
Mutta muuten. Jos tuote jää lunastamatta tai ostaja ei ota yhteyttä niin en yleensä anna palautetta ollenkaan. Jos kaupanteossa on jotain hankaluuksia, mutta myyjä/ostaja on yhteistyökykyinen niin annan yleensä positiivisen ja sitten saatan mainita viestiin jotain ongelmista. Negan olen antanut kaksi kertaa, jolloin myyjä on väittänyt myyvänsä ihan erilaista (parempaa ja kalliimpaa) tuotetta kuin mikä se on loppujen lopuksi ollut. Esim. kerran myyjä väitti halpistuotetta kolme kertaa kalliimmaksi laatutuotteeksi ja hinta oli enemmän kuin kyseisen halpistuotteen hinta kaupassa uutena.
Aika harvoin on onneksi tarvinnut.
laittaa viestiä perään, saitko paketin? oliko tuote ehjänä perillä?
Ono teistä kohteliasta vai tunkeilevaa?
itse teen noin, haluan tietää
Kuvaus oli siistikuntoinen paita, käytön jälkiä.
Paita tuli eilen se haisi kauhealle, tunkkaiselle, märälle. Pesin ja tuuletin paidan, haisee edelleen
Paita on ihan nukkainen, mutta kuitenkin ehjä
Toimitus oli nopea ja myyjä asiallinen. Odotan vastausta sähköpostiviestiini hänelle, se ratkaisee paljon
Jotenkin ärsyttää ne, joista ei kuulu pihahdustakaan, raha tippuu tilille, ehkä palaute. Olisi aina kiva kuulla jotain myyjästä / ostajasta. Tavallista kohteliasta small talkia, sillä on iso vaikutus mielikuvaan kaupasta. :)
Enkä pelkää "kosto"palautettakaan. Kyllä niistä aina näkee, että kumpi osapuoli on sössinyt. Yleensä kostoksi negan antavalla on jo muita negoja itsellään.
Laittaisin negan vaan erittäin painavasta syystä. Neutraalin annan kyllä siitäkin, että kauppakumppani ei pyynnöstä huolimatta laita palautetta minulle.
mutta toine oli selvästi pienempi ja kutistuneempi - ja siis selvästi pesty, joskaan ei huono.
Siitä nousi niin kova haloo, että ehkä jätän toisen kerran antamatta siinä tapauksessa palautetta, ainakaan negaa.
Mitä taas tulee peräänkuulumisiin, niin minusta tasan sen palautteen pitäisi riittää puolin ja toisin. Ainakin minä hukun jo nykyisellään sähköposteihin ja yhtään ylimääräistä en kyllä halua vastata. Seurustelupalstat on erikseen.
Myyn itse paljon mutta ostan harvoin. Ne pari kertaa kun olen ostanut olen joutunut pettymään, esim. myyty aitoa ja olen saanut feikin. Näissä tapauksissa en anna palautetta. Eli myyjä saa tulkita se sitten miten haluaa, tuskin on edes kiinnostunut.
Itse myyjänä anna heti pos. palautteen kun rahat näkyy tilillä.
Ja olen niin "uusi" huutiksessa että omia palautteita ei ole paljoa, joten en halua sinne joukkoon kosto negoja...
Negan lunastamattomasta huudosta.
Muuten mennään aika pitkälle positiivisilla. Vaikeilta myyjiltä (negaa/neutraaleja ja ikäviä vastauksia niihin) en osta - ennakoin ja vältän selkeitä ongelmia.
Jos tulee muita ongelmia, katson peiliin ja annan negan/neutraalin/positiivisen sen mukaan, ketä on mun mielestä vastuussa ongelmista. Kyllä silti pelkään kostopalautteita, mutta jos on hyvä argumentti, annan mennä ja katson että muut osapuolet näkee kyllä tekstistä että kuka on homman mokannut.
Ostin vaatepaketin ja vaatteet oli hyväkuntoisia, mutta se haju... ne oli kuin jostain maakuopasta otetut. Eikä lähtenyt haju millään keinolla. Kaikki kokeiltiin. Valitin myyjälle asiasta ja hän kiisti valitukseni aiheen, eikä tarjoutunut sovittelemaan. Ja tupakoin vielä silloin eli hajuaistini ei ollut silloin edes erityisen tarkka ja silti ne lemusi metrien päähän.
Laitin negan.
Mutta yleensä yritän selvittää asian ensin myyjän/ostajan kanssa. Ärsyttää itselläni yksi nega. Oma moka ja huolimattomuus syynä (tarkistin tuotteen huolimattomasti), mutta olisin sähköpostin perusteella purkanut kaupat, palauttanut rahat (tuotetta ei olisi tarvinnut palauttaa). Kyseessä oli alle euron ostos. Ja ostaja ei ota mitään yhteyttä, vaan laittaa suoraan negaa. Myönnän, että aiheesta tullut nega, mutta mielestäni on myös korrektia yrittää sovitella eikä lätkäistä negaa varsinkaan tuollaisesta ostoksesta.
Itse laitan negan yleensä vain, jos tuote jää lunastamatta ilman mitään selityksiä. Jos selitetään ja se on ok selitys, niin laitan neutraalin. Pari kertaa olen laittanut negan juuri lunastamattomasta "hupihuutelijalle" ja kerran negan maksamattomasta ostoksesta. Olin tyhmä ja lähetin tuotteen samalla kun muitakin, ettei tarvitse mennä postiin uudelleen (ei iso ostos, alle 10e postikuluineen), kun ostaja oli pistänyt viestiä, että maksaa huomenna. No huomista ei tullut. Tai rahaa ainakaan. Laitoin sähköpostia. Ekaan vastasi, että ei ehtinyt pankkiin ja maksaa seuraavana päivänä jne. Seuraaviin viesteihin ei vastannutkaan enää, rahoja ei kuulunut ja tuote meni. Harmittaa sinisilmäisyys vieläkin!