Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi Suomessa ei epäonnistutaan koirien kanssa?

Vierailija
02.10.2022 |

Hirveästi ärsyttäviä räkyttäviä rakkeja. Ja ovat vielä sellaisia, että kun aloittavat haukkumisen niin eivät lopeta vaikka ärsyke on jo kaikonnut muualle. Ihmetyttää myös ettei koirien anneta kohdata toisiaan. Sitten on aina kunnon remmirähinä päällä kun toinen koira tulee vastaan. Missä suomalaiset epäonnistuu? Luulin pitkään vihaavani koiria, mutta vietettyäni aikaa muualla Euroopassa, ymmärsin vihaavani suomalaisia huonosti käyttäytyviä koiria.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kenties koira ei kuulu suomen luontoon?

Vierailija
2/5 |
02.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koirat ovat liikaa yksin, kuten suomalaiset lapsetkin. Euroopassa ovat enemmän mukana kaikessa elämän menossa, siksi niistä tulee luonnostaan järkeviä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä olen minäkin ihmetellyt, ettei koirien anneta kohdata toisiaan. Miten ne muuten siihen edes oppisivat kuin harjoittelemalla.

Vierailija
4/5 |
02.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muna vai kana. Euroopassa on paljon vähemmän koiranvihaajia, ja ne ovat osa yhteiskuntaa siellä. Ne opetaan sosiaaliseeksi jo nuorina, samoin kuin ihmisetkin. Täällä kun vihataan koiria, lapsia ja vanhuksia, niin paketti on valmis. Jos koirat saisivat olla vapaina puistoissa ym jo pentuina, ongelma olisi pienempi.

Vierailija
5/5 |
02.10.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä pelätään liikaa tauteja. Pentujen ei anneta mennä lähellekään muita koiria ennen rokotuksia 12 viikon iässä, vaikka Suomessa koirat rokotetaan lähes poikkeuksetta, toisin kuin muualla maailmassa. On erittäin epätodennäköistä, että pentu saisi minkään tartunnan toiselta koiralta, jos se toinen koira ei ole oikeasti sairas. Emolta saadut vasta-aineet suojaavat myös pentua koirien välisessä kohtaamisessa. Varjelemalla pentua muilta koirilta, pentu ehtii siihen 12 viikon ikään mennessä oppia, että muissa koirissa on jotain pelättävää. Ja sen vahvimman leimautumisiän opit koira muistaa koko ikänsä. Sitten käännetään kelkka ja lähdetään sosiaalistamaan pentua kaiken ja kaikkien kanssa, eikä pentu tiedä pitäisikö olla innoissaan vai peloissaan ja mitä pitäisi tehdä, ja kun aikuinen koira ärähtää oudosti koheltavalle pennulle, pentu viedään pelottavasta tilanteesta pois usein vielä kovasti lohdutellen, pentu oppii vain että muille koirille kuuluu äristä. Ja sitten rangaistaan ärinästä ja ongelma on valmis.