Taloyhtiön muovinkeräyslaatikossa näkyi pestyjä kertakäyttömuovirasioita
Niitä joihin kaupassa pakataan kanat ja lihat. Eikö se kuluta puhdasta vettä runsaasti, jos joku pesee kaikki ne joka kerta? Oli täysin puhtaita, ei mitään ruokajäämiä ja ohut kansimuovikin oli paikoillaan puhtaana sekä tarrahintalaput vielä kiinni. Eikö tuo ole jo liikaa? Vai pitääkö siihen kuluttaa tosiaan kaikki suomen vedet ja pesuainejäämät (mikroskooppisella tasolla ainesosia) menevät laitoksen kautta järveen, sitten mereen. Miten kansimuovi saatu alta puhtaaksi. Kiitos.
Kommentit (8)
Ja tulit sitten tänne ilmoittamaan 🤣🤣🤣
Miten tarkkaan tutkit ruokajäämät? Ei siihen huuhteluun kauheasti vettä tarvita.
Itse pesen vastaavat tiskaauksen lopuksi astioiden tiskausvedellä. Pesemättöminä alkavat haista tosi nopeasti ja muovinkeräys on automatkan päässä.
Ne pitää vielä desinfioida.
Nyt kipakka heippalappu syylliselle, eli kaikille huoneistoille paitsi omallesi.
Vierailija kirjoitti:
Ja tulit sitten tänne ilmoittamaan 🤣🤣🤣
Se oli niin outoa. Joku tiskaa kaikki muovikääreet, ohuetkin. Kierrätys hyvä, mutta miten pitkälle ihmiset menevät.
Ei niiden putipuhtaita tarvitse olla, mutta ei nopea huuhtaisukaan auta. Jos jää ruokajäämiä tai ovat märkiä, homehtuvat, ja homehtuneella lastilla keräysmuovia ei tee mitään. Silloin vasta meneekin energiaa hukkaan. Rasva lähtee parhaiten pyyhkimällä.
Vierailija kirjoitti:
Vai niin.
Eipä voisi vähempää kiinnostaa.....
Ei minuakaan kiinnosta. Ihmettelen vain. En ymmärrä miten joku saa kaiken noin puhtaaksi, että kiiltää ja käsinkö tiskaa päivät pitkät.
Vai niin.
Eipä voisi vähempää kiinnostaa.....