Avattiinko teillä luokkahuoneiden ikkunat välitunnin ajaksi
koulussa?
Mietin näitä sisäilmaongelmia ja sitä miten aikoinaan niitä ikkunoita availtiin kouluissa. En tiedä millainen käytäntö kouluissa nykyään on.
Kommentit (40)
Yläasteella asia jotenkin lipsui, ei niinkään enää avattu ikkunoita. Ala-asteella ikkunat avattiin
Se oli järjestäjän tehtävä. Nyt kun ajattelen, järjestäjän tehtävä oli sama kuin kapon keskitysleirillä: nazzit pääsivät vähemmällä kun laittoivat yhden leiriläisen hieman muiden yläpuolelle.
Ala-asteella ja lukiossa avattiin, oli vanhemmat vähemmällä tekniikalla varustetut rakennukset. Yläasteella ei avattu, uudempi ja tekniikalta monipuolisempi rakennus.
Nykyään kouluissa on koneellinen ilmastointi, joten niitä ei saa avata. Järjestäjiäkään ei enää ole.
Ei järjestäjä ollut muiden yläpuolella vaan jokainen oppilas oli vuorollaan järjestäjä. Kansakoulussa pyyhittiin taulu, ja sitäkään hommaa ei enää ole. Eikä päiväkirjan avaamista opettajalle. Välitunnilla sai soittaa harmoonia.
Avattiin. Kansakoulussa oppilaita luokalla 30, oppikoulussa 42.
N 69 v
Se riippuu rakennuksen iästä ja rakennustekniikasta. Tunnin ja varsinkin kaksoistunnin jälkeen ilma oli luokassa huono. Välitunniksi mentiin ulos ja ikkunat avattiin. Tunnin alussa luokassa oli kylmää (talvella) ja ilma oli raikasta. Ei siellä olisi voinut olla tuulettamatta.
Koulun uudessa siivessä oli koneellinen ilmastoiti eikä ikkunoita saanut auki.
Käsittääkseni molemmat puolet olivat homeessa. Voi johtua rakennusvirheen lisäksi väärästä rakennuksen käytöstä. Vanhalla puolella jos joku luokka on pitkään käyttämättä tai ei tuuleteta ikkunasta. Uudella puolella jos ilmastointia käytetään väärin tai suljetaan.
Juu. Muistaakseni se kuului järjestäjän tehtöviin.
Eikö järjestäjänä ollut aina yksi oppilas viikon kerrallaan?
Kävin peruskoulun 80-luvulla,
Vantaalla availtiin. Myös yläasteella ja amiksessa. Välillä pidettiin kokoajan auki keväällä ja syksyllä.
Tämä tuulettaminen onkin kouluissa vähän hankala juttu. Koneellinen ilmastointi kun on, niin ikkunoita ei saisi avata. Kuitenkin koneellinen ilmastointi on suljettu aina kun koulussa ei ole oppilaita. Lisäksi ilmastoinnin kapasiteetti ei mitenkään riitä sille määrälle väkeä, mikä ainakin omalle työpaikalle eli meidän koulurakennukseen on tungettu. Siispä ikkunoita on pakko availla, mutta ei niistä mitään raitista ilmaa tule, kun ne on sellaiset aivan minikokoiset räppänät.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Ei yhdelläkään luokalla, yhdessäkään koulussa missä olin.
Koska kävit peruskoulun?
Ois kiva tietää millon mitenkin on toimittu.
Järjestäjiä oli aina kaksi. Piti pyyhkiä taulu ja tuulettaa. Ja tarvittaessa hakea oppitunnin aiheeseen liittyvä pahvikuva kuvavarastosta, kuvat oli jostain -50 -luvulta, tämä tapahtui -80 -luvulla. Pelattiin luokassa aina "luokkalätkää", toinen oli maalissa ja toinen yritti tehdä maalin.
Kyllä avasin vielä alle 10v sitten kun olin kurssilla. Vanha rakennus ja tunkkainen ilma. Oli urputtajia "koneellinen ilmastointi sekoaa". Pska haisi ja puukolla oli ilmaa leikattava, porukka torkkui jo ensimmäisen vartin jälkeen ennen kun aloin tuulettamaan ikkunoista.
Juu, ala-asteella ainakin oli aina nimetyt järjestäjät, jotka pyyhkivät taulun, tuulettivat jne.
Joo ala asteella, jos muistan oikeen niin joku aina jäi "järjestysmieheks", ja sen sit piti tuulettaa ja pyyhkiä liitutaulu🤔
Avattiin. Sitten tuli uusi koulurakennus noin vuonna 2003 ja ikkunoita ei saanut enää aukaista, kun sanottiin ilmastoinnin menevän sekaisin.
tottakai!