Millaista palkkaa hyväntekeväisyysjärjestöt maksavat?
Olen siis säännöllinen lahjoittaja niin kehitysapuun ulkomaille ja kotimaahan, eläinsuojeluun kuin luonnonsuojeluunkin.
Nyt itseäni on vain alkanut mietityttämään, että mikä mahtaa olla se osuus, mikä rahoistani todellisuudessa menee avun tarvitsijoille ja millainen on eri järjestöjen todellinen kulurakenne.
Silmääni esimerkiksi osui, että kirkon ulkomaanavun toimisto sijaitsee Helsingin Etelärannassa, siis eräässä ehdottomasti Suomen kalleimmista kortteleista. Luulisi, että kehitysavun toimistotiloiksi riittäisi aivan hyvin tavanomaisen ostarin liiketila, ei tilat hienosto alueelta ökyimpien lakitoimistojen naapurista.
Entä minkälaisia palkkoja näissä eri järjestöissä mahdetaan maksaa asiantuntija ja hallinto portaalle? Olisiko kenelläkään tietoa tai kokemusta?
Ymmärrän toki, että työstä täytyy maksaa palkkaa, millä elää, mutta tehtävän ja työnantajan luonteen huomioiden, en todellakaan olisi halukas rahoittamaan organisaatiota, jossa em asiantuntijaportaalle maksetaan kohtuuttomia palkkoja. Mielestäni kohtuullisuus menee jossakin Suomalaisen madiaanipalkan tietämissä eli 3000-3500/kk tasolla. Minkään +4000/kk palkkojen rahoittamista en koe järkeväksi.
Kommentit (24)
Minulla ei ole tietoa, mutta erittäin hyviä pointteja silti.
Kyllähän näiden järjestöjen toimareilla on ainakin huippupalkat, esim. Punaisen ristin 150t+ vuodessa.
Lukuja vuodelta 2016.
Vierailija kirjoitti:
Kyllähän näiden järjestöjen toimareilla on ainakin huippupalkat, esim. Punaisen ristin 150t+ vuodessa.
Lukuja vuodelta 2016.
Siis linkki
Vierailija kirjoitti:
Kyllähän näiden järjestöjen toimareilla on ainakin huippupalkat, esim. Punaisen ristin 150t+ vuodessa.
Lukuja vuodelta 2016.
Niin. SPR muunmuassa tekee pyyteetöntä avustustyötä talkoilla.
Kyllähän lahjoitetusta rahoista jonkun verran menee kuluihin.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/12/10/avulla-on-hintalappu-mutta-mih…
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/seura-tutki-avustusjarjestot-nain-…
Kirkon Ulkomaanapu toimii kirkon omistamissa tiloissa.
Johtajat ja heidän lähipiiriinsä kuuluvat työntekijät saavat hyvää palkkaa. Varsinaisten työntekijöiden palkka on pieni, kituuttavat köyhyysrajalla.
Olen aiemmin työskennellyt eräässä hyväntekeväisyysjärjestössä. Näin ja kuulin aivan uskomattoman röyhkeää toimintaa esimiehiltä. Minusta tuli todella skeptinen.
Hyvää työtä sinänsä tehdään, mutta se valtava epätasa-arvo omien työntekijöiden kesken...
Huvittaa nämä vapaaehtoiset talkootyöläiset ja lahjoittajat, teitä viilataan linssiin.
Vierailija kirjoitti:
Huvittaa nämä vapaaehtoiset talkootyöläiset ja lahjoittajat, teitä viilataan linssiin.
Ja kaiken lisäksi johtajat saavat hyvää palkkaa kun työntekijät ovat vapaaehtoistyöntekijöitä tai pienellä palkalla.
Amnestyllä me rivivapaaehtoiset saamme hedelmän tai vastaavan naposteltavan, jos menee kauan, ettei tule matala verensokeri. Tai jos menee koko päivä, lounaan. En muuta odotakaan, ja olisi törkeää jos me saisimme elostella lahjoittajien rahoilla jotka on tarkoitettu hätää kärsiville. Suomalaiseen kulttuuriin ei kuulu kysyä, mitä managerimme saivat, mutta habituksesta päätellen eivät paljoa, kirpparilook. Feissareille maksetaan tuntipalkkaa, mutta toisaalta se ei ole maailman kivoin työ, ansaitsisivat enemmänkin, vaan kun rahat menevät hätää kärsiville :7
Kirkon Ulkomaanavulla on ainakin joskus ollut paras "läpimenoprosentti", yli 90 prosenttia rahasta päätyy kohteeseen. Työntekijöiden palkka maksetaan vissiin kirkollisveroista eikä niistä keräysrahoista.
Kirkon ulkomaanapua en tunne, mutta työn kautta monia muita urheilu- ja sote-puolen järjestöjä kyllä. Voi sanoa, että haitari on valtavan suuri palkoissa. Suurimmat palkat on palloliittojen, kansanterveysjärjestöjen (mm. Sydänliitto) ja vammaisjärjestöjen (mm. Invalidiliitto) henkilöstöllä. Näillä on yleensä myös palvelutuotantoa, joten palkka ei tule pelkästään avustuksista tai varainhankinnasta.
Isoimmat palkat ovat 11 000 euroa, ja pienimmät (yleensä ohjaajan nimikkeellä) palkat 1800 euroa.
Tavallisesti järjestön koko indikoi aika hyvin palkkatasoa. Mitä suurempi organisaatio, sen kovemmat palkat.
Ylisuuret palkat on asia erikseen, mutta eikö toisaalta ole hyvä, että myös järjestöillä on mahdollista palkata parhaita osaajia töihin? Vai ajatteleeko aloittaja, että jos vaikka juristi työskentelee yleishyödyllisessä järjestössä, niin hänelle ei tarvitse maksaa kilpailukykyistä palkkaa? Eli että työntekijän pitää tehdä hyväntekeväisyyttä? Mitä luulet, miten hyviä työntekijöitä saa jos tarjoaa vaikka 2000 euroa pienempää kuukausipalkkaa kuin julkinen sektori tai yritykset?
Johtajat ovat sitä varten, että he johtavat. Jos näissä isoissa järjestöissä tehtäisiin johtaminen talkoilla, ei niitä rahoja olisi kriiseihin. Ne rahat annettaisiin sitä mukaa ulkomaalaisille kulkukoirille ja hyysättäisiin kodittomia kissoja. Johtaminen on kallista, mutta kaikista ei ole johtamaan.
Maksavat ymmärtääkseni melko hyvää palkkaa. Lisäkuluja tulee järjestön hallituksen kokouspalkkioista. Eli ihmiset, jotka eivät työskentele järjestölle saavat siltä rahaa. Järjestöillä on myös erillisiä hankkeita, joihin saatetaan palkata ylimääräisiä projektityöntekijöitä esim 3 vuodeksi. Näistä tulee lisää palkkakuluja. Aika vähän varmaan lopulta päätyy autettaville, koska kaikesta pitää vääntää joku erillinen hanke. Työtahti on eeeeerittäin hidas näissä työpaikoissa.
Itse vedin yhden hankkeen eräälle isolle järjestölle. En saanut palkkaa yhtään, koska hei, olinhan silloin vielä opiskelija. Vakkarit kyllä ansaitsevat ihan riittävästi.
Näissä usein lukee jotain "kaikki paitsi pakollisiin kustannuksiin käytetty menee perille" ja sitten käy ilmi, että yksi "pakollinen kuvio" oli jonkun kahden johtohenkilön uusi urheiluauto.
Siellä voidaan jakaa palkkana, niin paljon rahaa, kuin ihmisiltä lahjoituksena saadaan. Loput sitten menevät ulkomaan apuun, jossa paikalliset sitten ne jakavat.
On paljon muitakin järjestöjä kuin hyväntekeväisyysjärjestöt. Yleisesti ottaen palkkataso on matala. Jos yrityksessä olisi vastaava liikevaihto ja työntekijämäärä, niin palkka olisi helposti tuplat, vaikka vastuut sinänsä samat. Kutsumustyötä käytännössä.
Maksavat niin hyvää että sille riisitautiselle ei taatusti jää enää mitään.