Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haluaisin vaan jättää kaiken ja aloittaa alusta jossain

Vierailija
19.09.2022 |

Haluaisin elämän. En oikeastaan enää ilahdu perheestänikään. 2 teiniä, joista nuorempi alle mopoikäinen eikä pääse kyliltä itse kulkemaan. Kuiskailen kyllä, mutta ei kaupunkikaverit häntä kaipaa, kaupungissa on niin paljon muita.

Täällä kylillä hänellä on pari kaveria. Mä olen kuitenkin jo niin nähnyt tän paikan, ahdistaa vaan kotiin tullessa. Mutta mies ei halua muuttaa koska hänen kotikulmiaan.. mä taas koen että porukka täällä vaan nyhjää kodeissaan, missään ei näe ihmisiä. Ahdistaa. Hyvänpäivän tuttuihin saattaa kaupassa törmätä, mutta ei kukaan mitään halua tehdä. Lähteä retkille, kahvitella tms.

Ehkä täällä kylillä on niin eri aaltopituudella olevaa porukkaa. Itse taas kaipaan, että myös klo 18 jälkeen olisi jotain tekemistä. Muutakin kuin lenkkeilyä ja neulomista.

Rikkoako perhe, että pääsen iloisempaan paikkaan. Vai kärsiäkö vielä 4 vuotta. Sit on lapset täysi-ikäisiä eikä varmasti ikinä tänne kotikonnuilleen palaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
19.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muita jotka on valmiit heittämään hanskat tiskiin?

Vierailija
2/6 |
19.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuorelle se on paras paikka kasvaa. Sellainen kaupungissa tyhjän panttina hengailu ei hyvään johda... Mielummin niitä kavereita näkee niin että vanhemmat tietää mitä ollaan tekemässä.

Harrastuksiin kannattaa panostaa niin sinun kuin lasten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
19.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meet uimahalliin, kuntosalille, katso mitä kansanopisto tarjoaa ja lähde eri kursseille...

Osallistu vapaaehtoistyöhön...

Vierailija
4/6 |
19.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä joku uusi harratus kaupungista sinulle?

Vierailija
5/6 |
19.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritystoimintaa, oma luomu kanala yms. mihin siellä on mahdollisuus, mutta kaupungissa ei.

Vierailija
6/6 |
19.09.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Snart blir det igen mörkt och kallt. Börja med en eller flera nya hobbyn, annars blir du galen i tristessen.

Att grunda ett företag, som någon föreslog, är ingen dålig idé, förutsatt att du har någon aning om hur ett sådant drivs. Om inte, kommer utgifterna att överstiga intäkterna från dag 1.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kuusi