Päivikirja-blogi (2008)
http://paivikirja.weebly.com/
Tästä on jo 14 vuotta kulunut.
Nainen piti siis blogia elämästään ja viimeinen postaus oli varjoblogista, jota kirjoitti piilossa kunnes ennen itsemurhaansa julkaisi sen. Niissä kirjoituksissa luki viimeisistä päivistä ja suunnitelmista, hän tosi rationaalisesti ja varmasti eteni kohti itsemurhaansa. Tosi mielenkiintoinen ja äärettömän surullinen.
Minusta tässä näkee hyvin sen masentuneen ihmisen olon, mitä on vaikea kuvailla. Sen, kun masentava suru ja paha olo ja kaikki ne masennuksenkin tunteet on jo mennyt ja jäljellä on vain tyhjyys, kun mistään ei saa enää mitään. Tunnistan itseni joidenkin vuosien takaa.
Kommentit (3)
Oletteko lukeneet? Facessa Naistenhuoneella tuli vastaan. Joskus aiemminkin olen lukenut.
Olen myös lukenut nyt päivikirjan ja tapaus jotenkin järkytti ja herätti paljon kysymyksiä. Etenkin kun kaikki muut palstat missä hän on kirjoitellut on poistuneet käytöstä, niin hänen omien sanojensa mukaan avoimempia tekstejä ei löydy mistään. Oliko hän sinne avannut enemmän elämänsä synkkiä puolia kuin livejournaliin? Ainakin kovin aktiivisesti jakoi omaa elämäänsä nettiin. Jossain naistenhuoneen kommenttiketjussa oli henkilöitä jotka olivat keskustelleet hänen kanssa jollain lemmikkipalstalla ja siellä hän oli kuulemma kärkästä tekstiä kirjoitellut ihmisille ja välillä käytös ihmetytti muita, mutta selittyi sitten tällä hänen teollaan.
...