Miksi postipaketit kulkee niin hitaasti?
Voiko joku Postissa pakettien lajittelussa tai kuljetuksessa töissä ollut kertoa, mikä siinä kestää? Ulkomaalaisesta verkkokaupasta Suomeen paketti saapuu yleensä 2 vuorokauden sisällä tilauksen tekemisestä. Sitten Suomen päässä paketti nytkähtelee hitaasti eteenpäin ainakin 3-4 päivää ennen kuin se on vastaanottajalla. Ja pakettin lähetyshinnat on vaan nousseet! Mikä ihme siinä on niin vaivalloista?
Kommentit (12)
Varmaankin tämä maailman tilanne .
Se on etanapostia Suomen päässä. Maksa lisää!
Vierailija kirjoitti:
Vein viime viikon maanantaina pakettiautomaattiin paketin. Seurantatunnuksen mukaan se nököttää siellä vieläkin. Postista kukaan ei osaa selittää tätä eikä tehdä asialle mitään.
Älä sinä hätäile hätähousu!
Vierailija kirjoitti:
Kukaan ei osaa vastata
Mikä hätänä?
Annamari Sipilä Hesarissa on kirjoittanut, että paketit ja kirjeet menevät Englannista Suomeen vaivattomasti ja nopeasti mutta Suomesta Englantiin, voi voi. Silloinhan sen nimimuuttelun aikaan (Itella) alettiin Postin johdossa puhua, että se kirje- ja pakettitouhu on vain pieni osa liiketoimintaa. Eikä niin kovin tärkeää, kuulosti se ihmisten korvissa. On aika outoa, että Postin perustehtävä ei olekaan sen ydintehtävä. Ja että kun kirjeitten lähettäminen on niin paljon vähentynyt niin se on sitten hyvä syy, miksi sitä ei tarvitse tehdä kunnolla. Vähän niin kuin poliisi alkaisi väittää, että rikollisten nappaaminen on vain pieni osa heidän tehtäväkuvastaan. Että toiminnan tehostamiseksi niitä rikollisia napataan nykyään vain tiistaisin ja perjantaisin.
Iltalehden juttu viisi vuotta sitten:
Anun postipaketti on tehnyt matkaa Turusta Helsinkiin jo 30 päivää - käynyt Liedossa 18 kertaa. Postin asiakaspalvelun mukaan mitään ei ole tehtävissä paketin saattamiseksi oikeaan osoitteeseen.
Jokohan Anun paketti on päässyt perille?
Viime kuussa tilaus tuli parissa päivässä, nyt on viikon mullakin seissyt paketti jossain. Ihan Suomesta tilattu, eli saman hitauden olen havainnut.
Itse en tilaa netistä yhtään mitään. Kun ostokset tekee itse ,saa mitä silmä näkee heti ja ei tarvitse palautus rumpaa.Tuli posti ymm. Rippuu tuleeko tavara lentoteitse, rekan matkassa Kohteeseen Suomessakin. Useampi lajittelukeskus lopetettu. Kaikki posti raijataan pääkaupunki setu lajittelukeskus ja lajitelaan ympäri Suomea takaisi menemään rekoilla ym.
Varmaan joku säästösyy. Riippuu kyllä siitäkin mistä kaupasta tilaa. Kerran tein tilauksen aamupäivällä ja paketti oli kotiovella seuraavana iltapäivänä.
Logistiikka on sanonko mistä. En viitsi.
Kai nuo johtajat istuvat palavereissa päättämässä omista palkankorotuksistaan, kuten muuallakin.
Vtut ihmisten palveluista, nehän on vaan asiakkaita, eli kuluttajia ( ennen olivat sentään kansalaisia).
Mainosten määrä kasvaa, ihmiskunta kasvaa, tyhmyys kasvaa, pum.
Vein viime viikon maanantaina pakettiautomaattiin paketin. Seurantatunnuksen mukaan se nököttää siellä vieläkin. Postista kukaan ei osaa selittää tätä eikä tehdä asialle mitään.