Paras käsivoide? Miten kädet pehmeiksi ja kivuttomiksi?
Löysin useita keskusteluja aiheesta, mutta ajattelin, että päivitetään käsivoidekysely. Millä voiteella olet saanut kädet pehmeiksi ja ihon hyvään kuntoon?
Minulla on kuivat kädet, tulipunaiset ja pienillä haavoilla. Lääkärin määräämä kortisonivoide auttaa sen aikaa kun sitä käytän, mutta rumba alkaa uudestaan kun käyttö pitää lopettaa.
Mikähän olisi vähiten ärsyttävä käsien pesuaine ja millä voiteella saisin pidettyä kädet pehmeinä?
Olen kokeillut vaikka mitkä rasvat, esim. TBS:n hamppukäsirasvan ja se ei auta mun kuiviin käsiin.
Kommentit (65)
Mulla auttoi se, että hankin sulfaatittomat pesuaineet. Niin käsisaippua, suihkusaippua kuin shampookin sulfaatittomiksi.
Lipolan apteekista.
https://www.yliopistonapteekki.fi/lipolan-200-g-72449?gclid=CjwKCAjwsfu…
Sillä sai mieheni rutikuivat ja haleilevat kätensä kuntoon. Itsekin käytän sitä, varsinkin talvisaikaan. Toi Working hands ei auttanut yhtään.
Saippuoiden käyttö pois, älä likaa käsiäsi niin ei tarvitse pesuaineita (jos työssä tarvitsisi, niin vaihda työtä). Likaamattomuus vaatii tietty totuttelua ja eristäytymistä.
Oma suosikki on Acon vaaleanpunainen tuubi, 75ml ja noin vitosen, voi löytää netistä halvemmallakin. Mieto hyvä tuoksu ja tuhtia, riittoisaa, imeytyy silti nopeasti. Kaikki kohdallaan ulkoasua myöten.
Hanki vedenkestävä käsivoide, kuten apteekista Avene cold cream, joka muodostaa iholle vettäpitävän kalvon. Ei tarvitse olla lisäämässä voidetta jokaisen käsienpesun jälkeen. Onkohan muita vastaavia tuotteita kuin tuo Avene?
Tiskaushanskat auttaa myös.
Biotherm Biomains. Yleensä en pidä Biothermin tuotteista mutta toi käsivoide on lyömätön!
Vierailija kirjoitti:
Saippuoiden käyttö pois, älä likaa käsiäsi niin ei tarvitse pesuaineita (jos työssä tarvitsisi, niin vaihda työtä). Likaamattomuus vaatii tietty totuttelua ja eristäytymistä.
Hyi vitsi että täällä on likasia ihmisiä🤮
Body Shopin Hamppukäsivoide.
Tällä paranivat vauva-ajan jatkuvan pesemisen takia haavoille kuivuneet atoopikon kädet. Kirvelee aluksi sikana, mutta auttaa. Tuoksu on aika tuhti, vaatii hieman totuttelua.
Edelleen käytän, yöksi laitan, vaikka vauva on jo 20-vuotias!
Locobase Repair, ihan paras.
https://www.yliopistonapteekki.fi/locobase-repair-voide-30-g-87236?gcli…
Joudun hoitotyössä 'kiusaamaan' käsiäni ihan urakalla, mutta tuolla saan pidettyä ne kutakuinkin kunnossa.
Laveralla hyvä SOS-käsivoide, jotain pähkinäöljyä (macadamia?) muistaakseni.
Eucerin Aquaphoria yöksi ja puuvillahanskat päälle. Aquaphor ei kirvele ja suojaa ihoa. Se käy myös kantapäille, taipeisiin, huulivoiteeksi, kuiviin hiuslatvoihin, kasvoille kuiviin kohtiin ja tasoittamaan ryppyjä jne.. Hyvin monikäyttöinen ja pieni tuubi kestää kuitenkin pitkään, sillä voidetta levitetään hyvin ohuelti.
Vierailija kirjoitti:
Body Shopin Hamppukäsivoide.
Tällä paranivat vauva-ajan jatkuvan pesemisen takia haavoille kuivuneet atoopikon kädet. Kirvelee aluksi sikana, mutta auttaa. Tuoksu on aika tuhti, vaatii hieman totuttelua.
Edelleen käytän, yöksi laitan, vaikka vauva on jo 20-vuotias!
Eikö Ap avauksessaan juuri kertonut, ettei auttanut hänellä.
AVENE XERACALM A.D CONCENTRATE 50 ML
Rauhoittava voide kutisevalle ja ärtyneelle iholle. Avene Xeracalm A.D Concentrate auttaa rauhoittamaan voimakasta kutinaa mm. kuivalla iholla, ihottuma-alueella, kutisevilla iho-alueilla ja atooppisessa ihottumassa. Tehokas voide sopii kasvoille ja vartalolle sekä myös kutiseville silmäluomille. Soveltuu aikuisille, lapsille ja vauvoille. Voiteen tehoaineet vähentävät ihon kuivumisesta johtuvaa kutinaa ja auttavat ylläpitämään ihon luonnollista suojaa. Hajusteeton ja säilöntäaineeton koostumus. Helpottaa kutinaa missä ja milloin vain!
O'Keefe's Working hands.
https://www.motonet.fi/fi/tuote/8601709/OKeeffes-Working-Hands?gclid=EA…
Vaikka linkki on Motonetiin, niin itse olen ostanut tuota ihan Prismasta.