Muistaako kukaan woodpecker-siideriä?
Muistelin juuri, että woodpecker siideriä sai isossa, litran pullossa 1996 vuoden paikkeilla. Puolisoni, joka on samaa ikäluokkaa, ei muista kyseistä tuotetta. Googlen kuvahaku on selattu, mutta todistetta en löydä. Onko arvon palstalaisilla muistikuvaa 1l woodpecker-siideristä?
Kommentit (43)
Tuo englantilainen Woodpecker ei kyllä ole mitään kuivaa, vaan melko makeahkoa. En muista enää oliko se suomalainen tavara samaa vai jotain muuta.
Kyllä vaan. Muistan samalta vuodelta myös Bora Bora -persikkaoluen, joka taisi jäädä sen yhden kesän hitiksi. Sitä ei taidettu enää seuraavana vuonna valmistaa.
Muistan woodpeckerin, mutta en litran pulloa. Kaikki suomessa myytävät siiderit oli ihan liian makeita tuohon aikaan. Myös karhua sai litran pullossa.
Woodpecker oli ihan parasta siideriä ja jotenkin muistelen sitä olleen litrankin pullossa. Mihinkähän tuokin katosi ja miksi?
Toinen ysärin "herkku" oli se inkkari-olut. Sekin oli myynnissä vain hetken.
Tulisipa tuo woodpecker uudelleen myyntiin.
Kiitos hyvät kanssapalstailijat! Puolisoni muistaa inkkarioluen (maissiolutta?) ja alkaa pikkuhiljaa uskoa, että woodpeckeriä oli myös litran pullossa, enkä ole juonut kiljua.
-ap
En muista litran pulloa, mutta muistan juoneeni kyseistä siideriä pubissa alaikäisenä kielikurssilla Brightonissa 😁
Woodpecker on tuttua tavaraa, mutta litran pullosta ei ole muistikuvaa.
Inkkarioluen muistan myös.
Mutta mitä olikaan se eka "hard lemonade" joka myös tuli ysärillä?
Vierailija kirjoitti:
Woodpecker on tuttua tavaraa, mutta litran pullosta ei ole muistikuvaa.
Inkkarioluen muistan myös.
Mutta mitä olikaan se eka "hard lemonade" joka myös tuli ysärillä?
Itse itselleni vastaten: taisi olla tää Hooch
https://assets.catawiki.nl/assets/2020/10/7/f/d/a/fda799e0-65af-4875-90…
Muistan hyvin. Oli yhtä hyvää, mitä Lontoon pubeissa. Saisi tulla takaisin. Ei ollut litran vaan pienemmässä olutpullon kokoisessa pullossa.
Siihen aikaan myytiin myös tavallista suomalaista kaljaa litran lasipulloissa. Semmoisissa kuin limsaakin. Näytti aivan hirveältä.
Muistan, siinä oli se tikka etiketissä ja pienenä mun mielestä se oli hieno. Kauppareissuilla olisin sen takia halunnut että isä ostaa sitä saunajuomaksi eikä sitä tylsää olvia. En vaan voinut ymmärtää miksi se ei halua niitä hienoja pulloja. 😅
Mä en kyllä muista mitään tässä mainittuja, mutta silloin olin kyllä teini ja kittasin karhua litran pullosta, koska 1 litran karhussa oli paras hinta/känni suhde.
Oi Woodpecker, muistan. Muistan myös, että sitä oli isommassakin pullossa, mutta en muistanut, että se oli juuri litran pullo.
Muistan toki! Muistan woodpeckerin telkkarimainoksenkin, jossa soi Knock on wood.
Ne tv-mainokset on jotenkin jäänyt mieleen, ne oli näitä tälläisiä:
Vierailija kirjoitti:
Siihen aikaan myytiin myös tavallista suomalaista kaljaa litran lasipulloissa. Semmoisissa kuin limsaakin. Näytti aivan hirveältä.
Kauheen riskialtista, menee litra kaljaa hukkaan jos pullo hajoaa!
Muistan. Punainen etiketti, kuivaa siideriä, todella hyvää.