SÄHKÖN HINTA
Minusta täällä on paljon kerrottu sähkön hinnasta monet ei tajua ettei meidän edes normaalituloisten tulot riitä tuollaisiin hintoihin 40+ cnt kwh,,,Minusta suomen pitäisi HERÄTÄ asiaan. se että sähkö nousee 5 ->15 cnt on hurja nousu jonka voisi jollain tavalla sietää...Minusta päättäjät ei tajua mitä nykyiset hinnat merkitsee kyse on pelkästä sähköstä jonka päälle tulee verot ja siirtohinnat myös...Yleislakon ainekset alkaa olla koossa minun mielestä...Koska muuten tulee syvä Lama
Kommentit (6)
Päättäjät hyötyy tilanteesta. Tulee lisää verorahoja, joita voi sitten jakaa omille kannattajilleen. Vähän aikaa kun odottaa vielä, niin voi niitä kertyneitä verorahoja palauttaa vähän kansalle ja esiintyä pelastajina. Ehkä tulee jopa uudelleen valituksi sillä tempulla. Vaikka se suurin syy on Venäjän hyökkäyksessä tämä vain näyttää mitä hiilineutraali Suomi voi tarkoittaa. Sähköä ei saa ajoittain ollenkaan ja jos saa se maksaa hirmuisesti.
No miten joko lisäisit sähkön tarjontaa tai vähentäisit sen tarvetta? Käsität kai, että mistään muusta ei ole apua.
ei tule mitään verorahoja jos ihmiset ei pysty maksaa laskuja missä teidän järki on ???
Julkisen sektorin palkankorotukset pitää maksaa ja rahat saa nyt siihen helpoiten sähkön arvonlisäveron avulla. Mitä korkeampi hinta, sitä enemmän tulee alvia valtiolle.
jos alv lasketaan 24 -> 10 ei tule mitään ylimääräistä rahaa valtiolle päin vastoin,,ettekö ymmärrä asian vakavuutta ??
Tienaan 2000€ nettona ja pärjään yksin omakotitalossa vaikka nousisi 50c.
Älä valehtele tuhlari.