Sakkaustilanteiden harjoittelu lentokouluissa: tätä tasoako ne ovat???
Luulin, että sakkauksen olisi annettu kehittyä syöksyyn ja vasta sitten oltaisiin yritetty päästä siitä pois. Tuo oli ihan nynnyä, mitä tuossa videolla näkyi.
Kommentit (10)
Tarkkarissakin kriteerinä on ettei korkeus putoa liikaa, ei siinä voi syöksyä.
Vierailija kirjoitti:
Olen ymmärtänyt, että jos sakkaus kehittyy syöksyyn, siitä ei välttämättä enää pääsekään pois? Kuka nyt tuollaista riskiä opetustilanteessa ottaisi?
Simulaattorilla tuollaista tulisi harjoitella.
Toiset valitsee nynnyn tien. Toiset ovat Miehiä.
AP
Lentokoulussa varmaan pääpaino matkustajien ja omassa turvallisuudessa. Sinä voit vaikka pelata flight simulatoria, jos syöksyä haluat. Lentäjänuraa en suosittele.
"Toiset valitsee nynnyn tien. Toiset ovat Miehiä." tai oikeammin: Toiset valitsee järkevän tien. Toiset ovat tyhmiä ja sopimattomia lentäjiksi.
Opettelin sakkaukset jo Flight Simulator 3:lla.
STALL STALL STALL -> CRASH.
Konsolipeli Kalle taas lesoilee 🙂
Parempi, kun keskityt pelaamiseen vaan ihan rauhassa 🙂
Itse harjoittelin Kanadassa ja USAssa.
USAssa ei sakkausta harjoitella käytännössä. Kanadassa mentiin täysillä.
Oli aika tunne kieppua täysillä kohti alla ollutta tankkeria satamassa: lennonopettaja kun päätti tehdä tapauksesta mieleen painuvan kokemuksen. Mutta niin se vaan oikeni joka kerta.
Lentokoulu oli varannut vain tietyt koneet tähän harjoitteluun, kun sakkaus kuulemma ravisteli pahasti silloisia, pääsääntöisesti mekaanisia, instrumentteja.
Saattaa olla että nykyisin Kanadassakin mennään vain teorialla eteenpäin.
Turvallisempaa opetella tunnistamaan alkava sakkaus ja oikaista heti siitä. Joskus kävi niin, että opettajalla oli tapana laittaa kone epätavalliseen lentotilaan, jonka jälkeen oppilaan tehtävänä oli oikaista kone. Viimeisellä lennolla se ei sitten enää oiennutkaan.
Toki sitä voi jossain tilanteessa vaikka kerran kokeilla miten se käytännössä tapahtuu, mutta mieluummin opetellaan välttämään sakkaus. Siinä on aina riskinsä jos on huonosti käyttäytyvä koulukone.
Olen ymmärtänyt, että jos sakkaus kehittyy syöksyyn, siitä ei välttämättä enää pääsekään pois? Kuka nyt tuollaista riskiä opetustilanteessa ottaisi?
Simulaattorilla tuollaista tulisi harjoitella.