Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vakuutusasioista kyselisin..

24.10.2006 |

Meillä ennestään biolapsosia ja heille on otettu aina syntymättömän lapsen vukuutus, elikkä nyt pystymme käymään yksityisellä lääkäriasemalla tarpeen tullen. Entä kun ja jos saamme adoption kautta lapsen, miten vakuutuksen saa hänelle? Olen ymmärtänyt, että monilla adoptiolapsilla on Suomeen tullessa esim. korvatulehdus. Ja ainakin vauvavakuutuksissa on niin, että jos ei ota syntymättömän lapsen vakuutusta niin seuraavan kerran vakuutuksen voi saada vauvan ollessa 3kk. Ja jos siihen mennessä on esim. ollut korvatulehdus, niin vakuutus voi rajata niin, ettei se korvaa korvatulehduksia tai jos on allergioita, niin ei korvaa niiden hoitoja.. Olisi niin kiva saada kaikille lapsille yhtäläinen hoito yksityisellä, sillä onhan se hoito siellä ihan eri asiallista kuin yleisellä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

horisi jotain, että adoptiolapselle voisi saada vakuutuksen ihan samalla lailla kuin syntymättömälle lapsellekin. Eli pitäisi kai ottaa vakuutus jo silloin, kun vasta odottelee lapsitietoa tai jotain. En oikein tiedä, kun en ole itse ollut kysymässä, joten vastaukseni on vähän yhtä tyhjän kanssa. :) Mutta tosiaan, kannattaa kysyä suoraan omasta vakuutusyhtiöstä.

Vierailija
2/2 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Me saimme esikoisellemme sujuvasti syntymättömän lapsen vakuutusta vastaavan vakuutuksen IF:stä. Meillä oli jo lapsitieto olemassa kun soitin vakuutusyhtiöön ja sovimme, että toimitamme adoptiohakumatkalta tultuamme tiedossamme olevat lääketieteelliset paperit vakuutusyhtiölle. Meidän vakuutusasiamiehemme vielä kommentoi, että onhan se pienempi riski vakuuttaa jo terveenä syntynyt lapsi kuin vasta kohdussa kasvava lapsi.



Hakumatkan ajan lapsi kuului oman matkavakuutukseni piiriin. Kävimme lapsen kanssa lääkärissä synnyinmaassaankin, mutta kaikessa vauvahässäkässä niitä maksuja emme koskaan tulleet perineeksi vakuutusyhtiöltä. Olisimme puheiden mukaan kyllä saaneet niistäkin maksuista siis korvausta kun olivat ihan tyypillisiä vauva-ajan lääkärivisiittejä.



Olen ymmärtänyt että eri vakuutusyhtiöt voivat suhtautua vähän eri tavalla asiaan, mutta näin meillä 2003.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla