Sairastin lievän koronan, mutta jäi kova yskä. Happiasaturaatio 93-95
Sairastin melkein 3 viikkoa sitten koronan, flunssan kaltaisiin oirein. Sen jälkeen alkoi kuitenkin kova yskä joka ei vieläkään osoita paranemisen merkkejä, melkeinpä päin vastoin. Happiasaturaatio näyttää kotona 93-95. Ei oikein muita oireita ole. Ihmettelen vain miksi tuo saturaatio näyttää noin matalaa. Pitäisikö pelkästään tuon takia jo lääkärissä käväistä?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Voiko happisaturaation muka mitata kotona?
Voi, saturaatiomittareita on jo hyvän tovin myyty kotikäyttöön.
Vierailija kirjoitti:
Voiko happisaturaation muka mitata kotona?
Tokmannilla pulssioksimetri joka mittaa saturaation maksaa 20e. Apteekeissa toki kalliimpi.
Oireileeko alhainen saturaatio sinulla jotenkin tavalla, jonka huomaa?
Eikös tuo nyt ole ihan normaali? Ainakin minulle TK.ssa sanottiin niin ja passitettiin kotiin.
Kävisin varmaan lääkärissä, saatat tarvita kuurin hengitettävää kortisonia.
Ei auttanut kortisoni. Meinasin tukehtua siihen yskään ja se kesti kolme kuukautta. Lääkäri sanoi vain että se johtuu ylipainosta eikä tämmöistä yskää ollut koskaan aiemmin. Ei saatana mitä lääkäreitä ja tämmöinen yskä pitäisi sitten olla koko ajan kun on ylipainoinen jos se ylipainosta johtuu.
Normaalipainoinen ystävä oli heti saanut antibiootti kuurin.
Vierailija kirjoitti:
Oireileeko alhainen saturaatio sinulla jotenkin tavalla, jonka huomaa?
No ei muuten mutta kovan yskän lisäksi hengästyttää helpommin ja hengitys tuntuu aavistuksen verran normaalia ahtaammalta/raskaammalta.
Voiko happisaturaation muka mitata kotona?