Kuuluuko iittalan laseista ottaa ne i-merkit pois?
Ystäväni tyttöystävä oli meillä kylässä ja tapansa mukaan lateli puolihuolimattomasti kaikenlaisia kohteliaisuuksia meidän, omasta mielestäni kauniista, kodista.
Ihmetteli, miksi meidän sohvat ovat " eriparia" nojatuolien kanssa. Ovat siis päällystetty samalla kankaalla, mutta eivät ole samaa sarjaa. Sohvasta kommentoi, että he haluavat uudet sohvat, mutta he haluavat tyylikkään sohvan ja samalla katseli arvostellen meidän sohvaa.
Kahvipöydässä sitten kommentoi, että noi i-merkit kuuluu ottaa heti pois. On kuulemma etikettivirhe jättää ne lautasiin ja laseihin. Näinkö on? Olen vissiin tosi moukka.
Tämä neiti-ihminen on olevinaan niin helvetin mukava, mutta sivulauseessa sitten vittuilee aivan olan takaa. En ole edes varma tekeekö sen tyhmyyttään vai oikeesti piruuttaan.
Kommentit (42)
Vierailija:
Ihmetteli, miksi meidän sohvat ovat " eriparia" nojatuolien kanssa. Ovat siis päällystetty samalla kankaalla, mutta eivät ole samaa sarjaa. Sohvasta kommentoi, että he haluavat uudet sohvat, mutta he haluavat tyylikkään sohvan ja samalla katseli arvostellen meidän sohvaa.
Joka siis muuten tosi mukava, mutta makuasiat hieman menevät ristiin. Meilläkin oli sohvakeskustelu taannoin... :)
Mieheni äitipuoli kerran paasasi, että onpa kumma, kun ihmiset jättävät niitä merkkejä paikalleen ja kertoi, että hän aina niitä vieraisilla ollessaan raaputtaa pois muiden laseista. Meillä ei ole käynyt kuin kerran ja en antanut sellaista lasia hänelle.
Esteetikon silmiin kauniimman näköisiä ilman tarroja.
Niihinhän kertyy kaikenlaista ällöttävää...
Kyselin kerran Iittalan myyjältä asiasta. Hän sanoi jättävänsä merkit paikoilleen, joten niin olen tehnyt minäkin.
siis, tällä jenkkiperheellä oli iittalan laseja joista merkit poistettu. heti kotiuduttuamme revin omista lasistamme kyseiset merkit pois. nolottaa etten aiemmin tajunnut.
enhän muihinkaan astioihin yms. jätä mitään tarroja paikoilleen.
moukkamaista on musta jättää tarrat laseihin kuin miesten puvun takin hihaan. KUULUU OTTAA POIS EHDOTTOMASTI!!!
Mitä varten ne pitäisi laseihin jättää, siksikö että kaikki näkisivät kuinka meillä juodaan fiinisti oikein IITTALAN laseista? Hohhoi, jos joku ei jotain kartiolasia tunnista ilman jotain lippulappusta kyljessä niin ei kai kukaan kuvittele että sellaista henkilöä muutenkaan kiinnostaa ihmisten juomalasit.
JOtkut vielä jättää niihin kivituikkuihinkin tarrat, ja joskus jopa ne julmetun isot erikoisväri- tms. tarrat. Siinäpä on sitten oikein nättejä koriste-esineitä kirjahyllyn komistukseksi.
punaisen muovitarran pysyvästi? Katsokaa niitä astioiden esittelykuvia, eipä ole tarroja niissä :)
Sivistynyt ihminen ei koskaan osoittele toisen etikettivirheitä saati arvostele ääneen.
heittää läppää, kun näinkin mielenkiintoinen ja tärkeä aihe;DD
Mä meen sekasin, enkä tiä mitä mun pitäs tehdä. Ketä pitäs uskoo? Miks te pilasitte kaiken?
*Lähtee heittämään kaikki Iittalan lasit merkkeineen päivineen roskiin*
Mä en enää ikinä osta mitään missä on joku lappu kiinni! =¤D
Mitä mä nyt teen? Eihän mulla ees ollu yhytään Iittalan laseja!
*raapii kaksin käsin kaljua päätään ja nauraa hysteerisesti*
ja vielä asettelin tuikut sun muut aina niin että tarrat oli kauniisti eteenpäin... :D Mutta kun ostin kakkoslaatuisia tuotteita, joissa tarroja ei ollut ollenkaan, otin ne pois toisistakin, ettei näytä hölmöltä. Sen jälkeen kiinnitin huomiota, että eihän ne tarrat ole kaikilla muillakaan paikallaan.
Eihän tosiaan mihinkään muihinkaan maljakoihin tai laseihin jätetä tarroja!!
Vai miksi kakkoslaatuisissa niitä ei ole ollenkaan. Arabian astioissa ei kakkoslaatuisissa ole sitä leimaakaan.
ja iittalalta sai ohjeetkin, kuinka ne kiinnitetään paikalleen niin, etteivät irtoa pesussa. En nyt vain muista konstia...
mutta totta puhuen, hieman " muka-fiini" vaikutelma mullekin tulisi, jos kylässä ollessa huomaisin nuo tarrat kiinni laseissa. Siis sellainen, että halutaan näyttää, että " katsokaa nyt, kun meillä on oikein Iittalaa" ... mikä ainakin omasta mielestäni tuntuisi aika (surku)hupaisalta.
Meillä on 10 vuotta vanhoissa laseissa vielä noi i-merkit paikoillaan.