Poliisi vain katseli auton ikkunasta
Turun Sanomissa tänään netissä mielipidekirjoitus. Vanhempi ihminen oli tuupertunut bussipysäkille ja pyytänyt lähellä olleita soittamaan apua. Ensimmäiseksi paikalle tuli poliisipartio, poliisit olivat pysytelleet autossaan ja avoimesta ikkunasta vain katselleet miten vanhus pärjää.
Tästä oli kirjoitus tehty. Siis siitä, että poliisit olivat vain katselleet.
No, poliisi ei ole ensihoitoyksikkö. Ja ambulanssi oli tulossa. Poliisit olivat varmaankin varmistamassa, ettei kukaan nyysi vanhuksen tavaroita, jos hän menettäisi täysin tajunsa. Oli siis kuitenkin ollut tajuissaan siinä kun avuttomana kadulla oli.
No, ei se mitään. Tämä sattui siis Varsinais-Suomessa. Varsinais-Suomessa ollaan hyvin konservatiivisia, ellei suorastaan äärimmäisen oikeistolaisia tietyissä asioissa. Varsinaissuomalaiset eivät hyväksy sitä, että heidän viranomaistensa toimintaa arvostellaan. Vaikka asia olisi niin että se viranomainen on käyttäytynyt täysin asiattomasti, täysin asiattomalla tavalla käyttäytynyt, niin siitä ei tosiaankaan saa kertoa julkisuuteen. Sillä siitä varsinaissuomalaiset suuttuvat.
Poliisi, terveydenhoito ja isänmaa.
Pyhät asiat!
Varsinaissuomalaisten oma käyttäytyminen. Siitäkin voi tietysti sanoa, että ei ole kehumista. Ei ole kehumista seutulaisten käytöstavoissa. Hyvät esimerkit eilispäivältä, olikin taas kaikenlaista. Jospa seutukuntalaiset alkaisivat tulemaan normaaleille tavoille, niin vois olla kivempaa. Ai niin, mutta eihän varsinaissuomalainen ajattele muuta kuin omaa kivaansa.
Sitten on näitä käyttäytyjia: Varsinaissuomalaista kylää vaivaa nyt se, että bussipysäkkien katoksia ja niiden yhteydessä olevien polkupyöräsuojien pleksilaseja on hajotettu. Paikallislehdessä otsikko: "Rikotuista pysäkkikatoksista jopa 50 000 euron lasku Rikosilmoitus on vireillä"
Että sitä rikosilmoitusta vasta harkitaan! No, pistäkää nyt hyvänen aika se rikosilmoitus jo sisään.
Tässä viikolla, taisi olla toissa iltana, lähdin kävelylle, enpä huomannut, että olis polkupyöräkatosta hajotettu, vaan kun takasin tulin, niin oli yks pleksilasi pärstäleinä.... Ja pysäkillä nuorta porukkaa...
No, tätä sattuu, tätä sattuu, on ollut aiemminkin näitä katosten pleksilajeja hajallaan...
Mutta on se vissiin hyvä, etteivät samalla pistä kerrostaloissa asuntojen ulko-ovia hajalle, vaikka monottavat!
Kaistapäistä sakkia koko Varsinais-Suomi pullollaan. Elinvoimainen Varsinais-Suomi. Kyllä on ongelmia, ja mitään ei ole tarjolla! "Me osataan kyllä käyttäytyä", jopa siellä terveysviranomaisten puolella... HALPAMAISTA; ALA-ARVOISTA; KAIKKEA MUUTA KUIN TÄYSIJÄRKISEN IHMISEN KÄYTÖSTÄ; SITÄ SE VARSINAISSUOMALAISUUS ON!
Kommentit (5)
Poliisit ei ole niitä ihan fiksuimpia ihmisiä. Täällä kerran romaani naiset murtautui naapurini asuntoon ja varastivat sieltä tavaraa kuten telkkarin ja elektronikkaa ja muuta. Näin kaiken ja soitin poliisit. Poliisit tuli paikalle ja menin ulos ja kerroin että niitten romani naisten autossa on varastettua tavaraa. Poliisit istui autossaan suu auki eivätkä tehneet mitään. Romaanit oli vielä siinä vieressä ja kehoitin poliiseja ottamaan ne kiinni ja tulemaan katsomaan miten ne avasi naapurin naisen oven murtoraudalla. Poliisit ei tehneet yhtään mitään ne uskoi romaaneja jotka sanoi olivat niitten omia tavaroita. Sitten naapurin nainen tuli paikalle ja kerroin mitä tapahtui. Se soitti uudelleen poliisit. Sieltä tuli kaksi partioo, toinen sama partio kuin kävi siinä aikaisemmin. Sanoin niille että olette tyhmimmät poliisit mitä on. Päästitte varkaat menemään. Onneksi sentään otrin kuvia niistä romaaneistä ja autosta. Oikeudessa poliisit tuomittiin virkavelvollisuuden rikkomisesta sakkoihin. Naapuri sai jotain korvauksia jos sai ei kai romaaneiltä mitään voi periä.
Vaikuttaa, että AP tarvitsee ensihoitoyksikköä...
Vierailija kirjoitti:
Vaikuttaa, että AP tarvitsee ensihoitoyksikköä...
Aijaa. Sinä taas!
Kaikesta päätellen sinun harrastuksiisi kuuluu ilkivalta sekä huono käyttäytyminen!
Menepä muualle! IP-kyylä!
Poliisi ei ole auttamassa. Missään ei ole sellaista sanottu. Tehtävä on puolustaa poliitikkoja ja rikkaita. Pitää yllä kuria kansalle ja valvoa ettei kurista lipsuta. Kaikki muu on tehtävien ulkopuolella.
Varsinaissuomalainen kuvittelee olevansa vitsikäs. Latelee täysin järjetöntä soopaa suustaan, eikä ketään muuta kuin varsinaissuomalaista kahjoa naurata!