Kokemuksia KiVa koulusta
Eilen kun tuli vastaan ihminen, joka kertoi kokemuksistaan tätä KiVa koulua kohtaan aloin miettimään, että onko kenelläkään tästä järjestelmästä hyviä kokemuksia. Valmistuin itse vuosia sitten Kivimäen koulusta, jossa oli käytössä tämä systeemi, ja sitähän voisi suoraan verrata johonkin keskitysleiriin. Kertokaa!
Kommentit (4)
KiVa koulu toimii jos opettajia kiinnostaisi koulun pääasiallinen tarkoitus. Se ei ole juttelu muiden "kasvatuksestaa" opettajien sujteista tms.
Opettajat kiusaa oppilaitaan osallistumalla juoruiluun oppilaista varsinkin pienellä paikkakunnalla, lisäksi jättävät puuttumatta kiusaamiseen jos kiusaaja on jonkun opettajan ystävän lapsi.
Joistakin jutuista tullut sellainen että se on kiva kiusaajille ja sanovat myös että eihän siellä kiusata kun on kivakoulu. Yhdessäkin kivakoulussa oli ollut sellaista josta tuli sairaalareissu ja se ollut murhanyritys. Kotkassa tuollaista tapahtunut.
En laittaisi lastani Kiva kouluun. Pikkasen olen uutisia lukenut moisesta koulusysteemistä