Paras kuuntelemasi äänikirja?
Mikä on paras äänikirja, jonka olet kuunnellut? Niin hyvä, että kuuntelun pariin on halunnut palata koko ajan ja kirjan loppuminen on ehkä jopa harmittanut?
Itse tykkään kuunnella tositarinoita, elämänkertoja.
Kommentit (12)
Niitä on todella monta. Olen kuitenkin kuunnellut äänikirjoja muutaman vuoden ajan ja joskus voin kuunnella 7-8 h päivässä. Kuuntelen niitä myös x1,7 nopeudella, joka on hyvä minulle, joten kirjan menevät nopeasti.
Edellinen hyvä oli Kapinallinen, joka kertoi Saudi-Arabiasta paenneen tytön tarinan. Sen kuuntelin parin päivän aikana nopeasti.
Ismo Leikolan kirjasta tykkäsin paljon. Oli mielenkiintoinen ja hauska.
Aarresaari, lukijana Ossi Kahlapuuro
Vierailija kirjoitti:
Ismo Leikolan kirjasta tykkäsin paljon. Oli mielenkiintoinen ja hauska.
Se oli 85% oikein hyvä, mutta se 15% oli ylimääräistä valitusta. Kirja oli hauska sen takia, että kun on itsekin asunut vuosia siellä suuntaa, niin kaikki tuntui niin tutulta.
Vierailija kirjoitti:
Samu Haberin kirja
Tuosta tykkäsin minäkin. En välittänyt koko hepusta sitä ennen, mutta kirjan myötä aloin pitämään. Samoilla kulmilla ollaan kuljettu ja käyty samaa yläastetta, joten sekin oli hauska.
Olen laittanut tämän listan ennenkin, mutta laitan taas. Eli näistä äänikirjoista olen pitänyt, bookbeatin kautta kuuntelen.
- Tiina Piilolan Kalevalan naiset
- Juha Laaksonen Orava
- Helena Telkänranta Eläin ja ihminen
- Daniel E. Lieberman Ihmiskehon lyhyt historia
- Richard Shepherd Epäluonnolliset syyt
- Marcus Rosenlund Sää, joka muutti maailman
- Ritva Kylli Suomen ruokahistoria
- Adam Kay Kohta voi vähän kirpaista
- Arja Ahtaanluoma Puolinainen
- Kati Outinen Niin lähelle kuin muistan
- Minna Kettunen Siamäk Naghianin uskomaton elämä
- Reijo Salminen Tulta, hikeä ja kyyneleitä
- Jari Vainio Viidakkotohtori
- Scott Kelly Kiertoradalla
- Sesse Koivisto Tapiiri sohvapöydän alla
- Dean Nicholson Nalan maailma
- Antto Terras Stockmann Yard - myymäläetsivän muistelmat
Anni Kytömäen Margarita. Se oli kaunis ja niin taitavasti kirjoitettu. Jäi mieleen pitkäksi aikaa. Pitää kuunnella tai ehkä sittenkin lukea joskus uudelleen.
Hietamiehen yösyöttö-sarja on ihan hauskaa kuunneltavaa ennen kaikkea siksi, että Antti Virmavirta on niin huikea lukija.
Hilary Mantel: Bring up the Bodies, lukijana moneen kertaan palkittu Simon Vance. Mantelin koko trilogia on huikea, mutta jostain syystä tämä keskimmäinen osa vetosi eniten.
Virpi Vainio, Petsamon enkeli.
Uutuuskirja storytel palvelussa.
Aivan uskomattoman upea kirja, jotain muka Waltarin ja Ruth Galloway väliltä.
Kirja sijoittuu jäämeren rannalle Petsamon alueelle, toisen maailmansodan alkupäiville ja ennen sodan alkua. Historiallinen kirja, mukana poliisi, etsiviä, vakoilua, luonto ja arkikuvauksia, hyviä tunnekuvauksia. Kirja myös herättää paljon ajatuksia sodan alkamisesta, tunteista ja sotaa pakoon lähtemisestä. Kirjan Henkilöt ovat ihania ja persoonallisia.
Ja kirjasta on tulossa jatko osa storytelliin.
Lukija on erittäin hyvä. Tämä äänikirja kouluttaa niin, että se on kuunneltava yhteenpötköön. Niin kannattaa valita kuunteluun sopiva hetki, ettei keskeytyksiä tule...
Saariston lapset , aikuisenakin on kiva kuunnella hyvää lukijaa ja ihana kirja , hyvänmielen kirja .