Pesetkö sukkasi oiken- vai nurinpäin?
Teetkö uusille sukille käyttöönottopesun? Käytätkö huuhteluainetta sukkapyykissä? Rumpukuivaatko sukkkasi?
Kommentit (10)
Pesen ne niin päin, kuin sukan käyttäjä on ne pyykkiin laittanut. Pahimpia myttyjä pyrin oikomaan, mutta en kaikkia huomaa. 60 asteessa pesen kaikki sukat, joissa ei ole eläinkuituja. Muuten ei sukkamehun haju lähde.
Kuivausrummutan kaikki sukat, joskus myös villasukat, villaohjelmalla.
En yleensä käyttöönottopese sukkia.
Teen käyttöönottupesun.
En käytä huuhteluainetta missään pyykissä. Huuhteluaineen sijaan käytän etikkaa.
Meillä ei ole kuivausrumpua.
Pesen sukat oikeinpäin, koska jos ne pesee nurin, sisään jää hiekkaa, koirankarvaa ja sahanpurua (olen hevosharrastaja, ja tallilla käytetään kuivikkeena purua).
Ootteko koskaan kurkistanut sukkaan, mikä määrä siellä on nöytää ja kuivunutta ihoa.
Vierailija kirjoitti:
Sukat pitäisi pestä nurinpäin ja niille olisi hyvä suorittaa käyttöönottopesu. Sukkiin ei kannattaisi käyttää huuhteluainetta eikä rumpukuivausta.
Miksi alanuolet? Törmäsin tähän ohjeeseen, kun etsin tietoa diabeetikon jalkojen hoito-ohjeita.
Käytän vain merinovillasukkia. Eivät tarvitse juurikaan pesua. Tuuletus riittää.
Kauhee kääntäminen kuivaukseen, kun tuli pestyä puoli koneellista perheen sukkia.
Niin päin kun ne sattuu olemaan pyykkikorissa. En käytä huuhteluainetta mihinkään. En tee käyttöönottopesua, en omista kuivausrumpua.
Pesen siten että koneeseen tulee vain sukkia. Teen käyttöönottopesun. Käännän sukat nurinpäin ja käytän imurin letkussa että irtotavara lähtee jo ennen koneeseen laittoa pois. Mulla on ihosairaus ja hilsettä ja muuta karstaa tulee runsaasti vaatteisiin, erityisesti sukkiin. Samoin muut vaatteet on pakko käydä kopistelemassa ulkona ennen koneeseen laittoa. Kuivausrumpu on hyvä pölyn poistoon, mutta ei se ihan mahdottomiin pysty.
Sukat pitäisi pestä nurinpäin ja niille olisi hyvä suorittaa käyttöönottopesu. Sukkiin ei kannattaisi käyttää huuhteluainetta eikä rumpukuivausta.
https://www.terveyskirjasto.fi/tju00288