Joko mustikat on poimittu?
Metsä täynnä mustikoita, joko poimurit on hankittu? Meinaatko itse kerätä mustikoita?
Kommentit (18)
Mustikoita on paljon, poimijoita vähän. Jonkun litran keräsin jo pakastimeen ja kerään vielä vähitellen lissää.
300l poimittu ja myyty. Lisää tulee koko ajan.
Hyvin irtoaa jo kannoista. Muutama litra kerätty.
Toivottavasti, kauppias ystävllisesti pakastaa mun tarvitsemat mustikat omissa varastoissaan.
Tunti poimimista, 8 litraa ämpärissä. Mustikoita on valtavia määriä, melkein tekisi mieli ryhtyä myymään.
On poimittu tälle vuodelle tarpeeksi, ämpärillinen riittää.
Syöntimarjat kävin käsin poimimassa. Pakkaseen vielä muutama litra.
MINÄ OLENKIN SELLAINEN MARTTA ETTÄ. 1000L pakkasessa vein koko perheen marja metsään 3 ja 5v pojat hekin poimivat kumpikin ämpärillisen ja vanha -83 rullaattori anoppikin poimi 2 ämpärillistä. olemme tosin melko turvoksissa ja sinisiä kun niitä hyttysiä läiskimme. EN TODELLA YMMÄRRÄ KAUPUNKIEN TYÖTTÖMIÄ LAISKOJA KUN MEILLÄ KAIKILLA OLI NIIN IHANA PERHE PÄIVÄ. on niistä mukava leipoa piirakkaa marttojen tupa iltoihin mummokin aikoo soittaa kansan radioon ja haukkua kaupunkien laiskat.
30l poimittu ja pakastettu. Varmasti poimin vielä syöntiin tuoreeltaan sekä piirakkamustikat. Pakkaseen ei enempää mahdu eikä tarvikaan.
Poimurit on hankittu jo 40 vuotta sitten, mutta hyvin toimivat edelleen. Mustikat eivät ole vielä niin kypsiä, että kannattaisi poimia muuten kuin käsin valikoiden ensimmäiset herkut. Hilloja täällä vielä poimitaan.
On. Eilen Citymarketista 5 kiloa. Nyt ovat pakastimessa.
Vielä en ole poiminut, enkä tiedä poiminko tänä vuonna itse lainkaan. Vihdoin alkaa tuntumaan, että korona alkaa hellittää. Räkätautia edelleen ja jalavat vielä ihan spagettia mutta parempaan päin. Voi olla, että en jaksa nyt metsään kun metsäänkin on matkaa kaupungista. Kun löytyisi joku poimija niin maksasisin, että saisin mustikoita. Mustikat on parhaita.
Ei tulisi mieleenkään lähteä poimimaan itse, vihonviimeistä hommaa. Torilta on ostettu mutta koska viimevuotisiakin on vielä pakkasessa, niin taitaa tänä vuonna jäädä väliin.
Poimin tiistaina Tallinnan keskturgilta. Hinta oli 5,50 €/kg eli vähän yli 2,50 €/litra. Ostin myös kantarelleja 7,80 €/kg eli noin 2,50 €/litra.
Mun mustikanpoimintavuodet on jo takana, tällä selällä ei enää pusikoissa kykitä. Pakastealtaasta saan ostettua sen minkä tarvitsen.
Vierailija kirjoitti:
Poimin tiistaina Tallinnan keskturgilta. Hinta oli 5,50 €/kg eli vähän yli 2,50 €/litra. Ostin myös kantarelleja 7,80 €/kg eli noin 2,50 €/litra.
Jos asuisin Helsingissä, lähtisin itsekin Tallinnaan noita ostamaan. t. porilainen
Ei ja en.