Mitkä ovat syitä miksi pidät jotain tyhmänä?
Kommentit (18)
Kun pitää suuta apposen auki katsoessaan jotain ja keskittyessään. Hirveän näköistä.
Termodynamiikan lakien kieltäminen. Sai kyllä tänä kesänä taas kuulla kaikenlaisia ajatuksia aiheesta
Mustavalkoinen ajattelutapa
Liika yleistäminen
Laumasieluisuus
Helposti johdateltava
Huono oppimaan uutta tietoa ja muuttamaan näkemystä sen perusteella
Keskittyy yksittäisiin ihmisiin ja tapahtumiin ideoiden sijaan
Ei ymmärretä, ettei tyhmyys ole sen enempää yksilön oma valinta, kuin älykkyyskään on. Tyhmien pilkkaaminen on syy, jonka vuoksi voin pitää henkilöä itseään tyhmänä.
Ilkeää pidän usein myös tyhmänä. Ilkeä ja aggressiivinen on sitä vielä varmemmin.
Sellainen joka puhuu ihan tyhmiä ja sitten vielä vitsailee jostain henkilöstä jota ei edes tunne eikä keskustellutkaan ja väittää tyhmissä vitseissään olevan vielä muka jotain totuutta joissa ei mitään tolkkua. Narskut tekee tuolla tavoin. Tyhmä narsku. Mun saappaat ja saappaanpohjatkin älykkäämpiä.
Se ettei näe eikä kunnioita muiden erillisyyttä ja erilaisuutta itseen nähden. Esimerkiksi ei siis ymmärrä että toinen ei välttämättä pidä jostain, koska "ei mua ainakaan haittais".
Minusta jos ihmisellä ei ole lähdekritiikkiä, hän on tyhmä. Kaikkea ei tarvitse tietää etukäteen, mutta ei kaikkea lukemaansa pidä uskoa täysin sokeasti. Esim. monelta ihmiseltä puuttuu ymmärrys tilastotieteistä.
Niitä halveksin, jotka väittävät tietävänsä asioita vaivautumatta ottamaan yhtään selvää, onko oma käsitys asiasta oikea vai ei.
On paljon niitä, jotka johtavat universaalisia totuuksia anekdoottisista kokemuksista... esim. suurimmalle osalle audi-kuskien parjaaminen on huumoria, mutta sitten on niitä älykääpiöitä, jotka näkevät yhden audikuskin törttöilevän ja jotka oikeasti päättelevät tapahtumasta yleisen totuuden audikuskeista.
Jos ihminen diagnosoi toisia ilman lääkärin pätevyyttä ja tutkimuksia.
Ihmisiä, jotka olettavat toisen tekevän kaiken ajattelun ja fyysisen homman heidän puolestaan. Jos et itse viitsi nähdä vaivaa oman asiasi tai ongelmasi eteen, niin ei ole minullakaan kiinnostusta sinua auttaa. Terveisin vittuuntunut myyjä.
Rumat ja lihavat tietysti ovat aina tyhmiä. Siitä ei pääse mihinkään.
Työkaverini, n. 25-v. sanoi, että "nyt kun pääsiäinen osui viikonlopulle", niin oli pakko tarkistaa, tarkoittiko hän todella viikonloppua vai sitä, että pääsiäisviikon ajankohta vaihtelee. Ja kyllä hän tarkoitti sitä, että pääsiäinen osui vkolopulle. Yritän olla pitämättä typeränä.
Joidenkin kanssa keskusteleminen vaan on ihan helvetin vaikeaa, kun nämä eivät ymmärrä puhetta. Siis ihan syntyperäisiä kalevalaisia eikä enää nuoriakaan. Jos on heikompilahjainen, niin kyllä se usein keskustellessa paljastuu. Ei ihan lyhyessä keskustelussa, vaan useammin toistuvissa, ja/tai pidemmissä. Samoilla ihmisillä on vaikeuksia asioidensa hoitamisessa, vaikka ns. kunnollisia olisivatkin. Yksinkertaisia ihmisiä on harvassa.
Tämänkaltaisten aloitusten tekijöitä pidän tyhmänä.