Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

EK:n johtaja ehdottaa Aki Lindenille koronapassin käyttöönottoa ennakoivasti

Vierailija
13.07.2022 |

https://twitter.com/RHeikinheimo/status/1547083794984861696

Miksiköhän siitä koronapassista luovuttiinkaan taannoin... Onko Elinkeinoelämän johtohenkilöt oikeasti näin pihalla datasta koskien variantteja ja rokotteiden tehoa?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
13.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toistaiseksi on selvää, että BA.5 leviää hanakasti: se ja sitä paljon muistuttava sisar BA.4 ovat aiheuttaneet maailmalla uusia tartuntapiikkejä. Esimerkiksi Portugalissa BA.5-variantti johti kesäkuussa tartuntojen nousuun ja myös poikkeuksellisen korkeaan kuolleisuuteen.

”On nähtävissä, että BA.5-alavariantin aiheuttama uusi korona-aalto voi olla käynnistymässä Suomessa jo ennen syksyä”, virologian professori Olli Vapalahti sanoo.

Vapalahden mukaan BA.5:n tärkein ominaisuus on sen kyky väistää aiemmilla rokotuksilla ja sairastamisella saavutettua immuniteettia. Toisin sanoen tartunnan saaminen on entistä helpompaa rokotetuille ja niille, jotka ovat sairastaneet koronavirustaudin aiemmin – samalla kun suoja tartuntaa vastaa muutenkin hiipuu.

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008941677.html?share=abad03b78dbc0fdf…

Vierailija
2/2 |
13.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on väylä sosiaalisen luokituksen ja hiilijalanjälkipassin käyttöön. EK haluaa viedä meiltä kaiken vapauden ja yksityisyyden Kiinan malliin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi viisi