Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minusta tuntuu että minulla on syömishäiriö mutta en kehtaa hakea apua

Vierailija
07.07.2022 |

Eli pudotin painoa 30kg alle vuodessa. Alkuun se oli vain ruokamäärien pienentämistä ja herkkujen pois jättämistä ja paino lähti putoamaan hyvin. Koko ajan hommaan tuli uusia piirteitä, aloin liikkumaan alkuun lenkkejä ja lopulta menin kuntosalille. Välillä jätin ruokailuja väliin tai jos söin 5 kertaa päivässä niin söin todella niukkoja annoksia ja lähinnä salaattia, kaikki hiilarit oli pahasta. Jos halusin herkutella niin monesti skippasin jonkun ruokailun sen takia että herkkujen takia ei tulisi liikaa kaloreita.

Lenkkien pituus vain piteni, ja kauhea ahdistus jos en joku päivä päässytkään lenkille tai salille. Lopulta myös menkat jäivät pois ja ovat kohta vuoden olleet tulematta. Viime aikoina mukaan ovat tulleet myös viikonloppuiset ahmintakohtaukset, keho tietysti huutaa energiavajetta mikä purkautuu lauantaisin ahmimalla kaikki mahdolliset sokeri ja rasvaherkut.

Tajusin itsekin lopulta että näin ei voi jatkua. Aloin syömään enemmän ja nyt olen syönyt myös niitä hiilareita, realin ruisleipää lähinnä ja riisin ja perunan otin ruokavalioon takaisin. Nyt nämä herkkuhimot ovat sen myötä jääneet onneksi pois eikä ahmintaa ole nyt viimeiseen kolmeen viikkoon ollut. Mutta ongelmana edelleen se, että en uskalla syödä tarpeeksi koska monesti ruokailun jälkeen on jo tunnin päästä uudestaan nälkä. Lisäksi ravaan vaa'alla monta kertaa päivässä ja masentaa jos paino ei olekaan pudonnut ja tuntuu että nyt on päivä pilalla. Katson myös tarkkaan ruokien tuoteselosteet ja syön ehkä jopa yliterveellisesti. Kaloreita tarkkailen ja lasken välillä edelleen vaikka tästäkin olen jo hiukan eroon päässyt. Liikun myös edelleen lähes päivittäin, tänään viimeksi kävelin 12km lenkin.

Tiedostan ongelmat itsekin, mutta voisiko tästä parantua itsestään vai tarvitseeko aina ammattiapua? Jotenkin en kehtaisi, kun itsekin ongelman tiedostan enkä ole edes varsinaisesti alipainoinen. Mitat 169cm ja 63kg.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Olepa vain tyytyväinen että olet laihtunut! Vielä on varaa pudottaa muutama kilo. Tsemppiä!

Tyytyväinen olenkin mutta en nyt tiedä onko se sen arvoista että tästä on tullut tämmöinen pakkomielle. Tuntuu että elämä pyörii vaan painon ja kehontarkkailun ja itseinhon ympärillä. Ap

Vierailija
2/3 |
07.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja aina kun herkuttelen niin kauhea morkkis monta päivää. Ja tietysti kun herkkujen jälkeen turvottaa niin tämän takia noussut vaa'an lukema ahdistaa lisää. Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän tuo näin maallikosta häiriintyneeltä kuulostaa. Syömishäiriöliitolla on tukipuhelin, johon voi soittaa kuka vain, he osaisivat ehkä neuvoa palstalaisia paremmin, miten sinun olisi viisasta edetä. Tarkemmat tiedot löytyvät osoitteesta https://syomishairioliitto.fi/tukea-ja-toimintaa

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme viisi