Meikkiä käyttävä, oletko huomannut meikinpoistossa tämän ärsyttävän asian?
Itse olen kärsinyt ongelmasta, että kun olen illalla pessyt meikit silmistä, niin aamulla herätessä ja peiliin katsoessa on silmien ympärillä vieläkin meikkituhrua. Se voi myös aiheuttaa silmien verestystä.
Kerran kun hieroin silmiä meikinpoiston jälkeen (silmiä kutitti), järkytyin katsoessani peiliin: silmien ympärillä oli järkyttävät mustat sotkut vaikka olin juuri poistanut silmämeikit!
Tästä lähtien olen alkanut tehdä joka kerta meikinpoiston jälkeen saman, eli hieron silmiä lopuksi,jolloin kaikki viimeisetkin rippeet tulevat esiin ja saan poistettua nekin. Tämän jälkeen kun aamulla herää, ei ole ollenkaan mustaa silmien ympärillä, ja silmät näyttävät hyviltä ja levänneiltä!
Onko sulla ollut tätä ongelmaa? Oletko keksinyt jonkin ratkaisun?
Voin suositella kaikille omaa vinkkiäni 😃
Kommentit (7)
Tuplapuhdistus! Eka puhdistusöljyä, sillä lähtee vedenkestäväkin silmämeikki kerralla pois. Sen jälkeen pesu normaalilla pesuaineella. Ihan citymarketista olen löytänyt korealaisen its skin-merkin öljyputsaria (cleansing oil). Ei ole ikinä meikinrippeitä silmissä :)
Vaihdoin sellaiseen kuumassa (yli 38 asteisessa) vedessä lähtevään ripsiväriin. Se lähtee todella siististi ainakin minun ripsistäni. Sitten jos laitan välillä vaikka rajaukset ripsivärin lisäksi, niin hinkutan epätoivoisena öljyllä niitä pois ja sotkua tulee. :D
Tuplapesu ja lopuksi pyyhkii kasvovedellä. Silmämeikkiin on myös omat poistoaineensa.
En ole. Käytän 38 ripsaria. Lähtee pois lämpimällä vedellä.
Sul on huonot aineet tai peset liika nopeasti. Malttia hommaan
Älkää ostako sitä korealaista eläinrääkkäyskosmetiikkaa.
Kts. Yulin.
Niissä sanotaan että ei tarvitse huuhdella mutta kun oon puhdistanut meikin niin aina myös huuhtelen silmät.