Minkälaisia housuja L-kokoinen nainen voi käyttää helteillä? :/
Sortseja en voi käyttää julkisesti ylipainoni vuoksi, sillä jalkani näyttävät kauheilta. Käytän niitä vain kotona ja omalla partsilla. Pyöräillessä olen pitänyt collegehousuja. Tiukat housut hiostavat.
Miten L-kokoinen nainen ylipäätään voi pukeutua kesällä? En nyt mitään kaapuakaan voi pitää. :/
Kommentit (58)
Käytä ihan mitä vain haluat. Ketään ei kiinnosta sääresi, kaikilla on kuuma.
Öh.. mä oon kokoa XL ja käytän farkkusortseja. Pahempiakin pullukoita näkyy ulkona, eivätkä hekään välitä vaan pukevat päälle mitä lystää.
N178cm 94kg
Ihan mitä itse haluat. Itse olen xxl-kokoa ja käytän legginssejä mekon tai tunikan kanssa. Ihan sama jos joku tästä vetää herneet nenään. Jos ei kestä katsoa, niin katsokoot muualle.
L-koko ei ole kovin suuri. Itse käytän L- tai 40-koon housuja ja kesäisin mukavia shortseja ja hameita. Toisaalta jalkani näyttävät aivan hyviltä. Lähinnä keskivartalon pyöreys vie viehättävyyttä mutta se ei estä shortsien käyttöä.
Mulla on tilanteesta riippuen shortsit, leveälahkeiset pellavahousut tai kaprit. Just nyt päällä puolipohkeeseen ulottuva väljä haalari.
L-koko ei ole erityisen iso ja vaikka olisikin so what?
Vierailija kirjoitti:
Shortseja on niin paljon erilaisia. Sun pitää vaan löytää omalle kropalle sopivat.
Juurihan hän sanoi, että ei voi käyttää shortseja. Vaikka ottaa minkä malliset shortsit tahansa niin ei ne sääriä muuta (voi olla suonikohjuja ja muita mitä ei halua näytellä).
Miksei voi pitää kaapua?
Itse pukeudun väljiin vaaleisiin peittäviin vaatteisiin, ja esim. jotain pellavasekoitetta materiaali. Myös villasekoitekankaat ovat helteillä yllättäen viileitä eivätkä suinkaan kuumia.
Väljyys on se avainasia. Nyt on onneksi muoti muuttumassa niin, että kaupoista saa jo muutakin kuin makkarankuoria. Omat hellehousuni ovat kyllä itse ompelemani, ja lahkeista tosiaan väljät.
Löysät, kevyet Culotte-malliset (pituus n. puolisääreen) housuhameet. Niiden kanssa ei reidet hankaudu ja peittävät paremmin kuin shortsit, mutta ovat kuitenkin ilmavammat kuin pitkikset. Itse olen tilannut niitä paljonkin Ellokselta, mutta löytyy varmaan muualtakin?
No pidä hametta. Caprihousutkin on viileät, sellaiset saat kun taitat lahkeet ylös. Itse kyll näyttelen suonikohjuja ihan estotta.
Culotteja minäkin ehdottaisin. Pysyy viileämpänä kun ihon ja kankaan välissä on tilaa.
https://i.pinimg.com/736x/b9/28/76/b928763a33dda7744c873e1f2ed52027.jpg
https://i.pinimg.com/originals/ff/d7/29/ffd7292f6eaa39fd1127195fdc2a80e…
https://assets.torrid.com/is/image/torrid/16883528_hi?$td_pdp_zoom_image$
https://i.styleoholic.com/2018/07/02-a-black-crop-top-with-long-sleeves…
https://i.pinimg.com/236x/a5/e0/1f/a5e01f89d98731ac48f4fb1ceceee202.jpg
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Shortseja on niin paljon erilaisia. Sun pitää vaan löytää omalle kropalle sopivat.
Juurihan hän sanoi, että ei voi käyttää shortseja. Vaikka ottaa minkä malliset shortsit tahansa niin ei ne sääriä muuta (voi olla suonikohjuja ja muita mitä ei halua näytellä).
No suonikohjuja minulla ei onneksi ole. Mutta jalkani eivät ole kauniit, ylipainon vuoksi liian paksut ja muutenkin huonon malliset.
Ap
En mäkään pidä kaapuja, pidän maksimekkoja. Mekon yläosan malliksi voi valita niin antavan tai peittävän kuin haluaa.
Shortseja on niin paljon erilaisia. Sun pitää vaan löytää omalle kropalle sopivat.