Miksi ihmisiä häiritsee se, jos alueella asuu tai liikkuu "kaikenkarvaista" väkeä?
Tuosta "huonoin asuinalue" -ketjusta tuli mieleeni sellainen, että ihmisiä tuntuu häiritsevän se, jos he näkevät ihan neutraaleina kadunkulkijoinakin tavallista enemmän hieman eksoottisempia naamoja, vähän värikkäämpää pukeutumista, tupakoitsijoita, nuorten miesten porukoita, kovan elämän karhentamia naamoja tai vaikka viskin polttama naurahdus hieman varttuneemman mahdollisesti viinaksiin menevän leidin suusta. Siis vaikka kyseiset ihmiset eivät tekisi muuta kuin vain odottelisivat bussia tai junaa tai kävelisivät kadulla. Mihin nuo 99-prosenttisesti katteettomat ennakkoluulot perustuvat?
Kommentit (7)
Ilmiö ylikorostuu niissä Facebookin Walmart-meemeissä, joissa on todella erikoisia tyylejä ja asuja. Tosin niissä ne ovat jo vitsi.
Sanos muuta. 20v. asunut alueella jossa on kaikenlaisia ihmisiä. Ei ole mua haitannut. Eikä mun kavereita.
Tulee pelko perseeseen, kun menee juoppojen tai miesporukoiden ohi. Ahdistaa, että huudellaan jotain tai käydään käsiksi. Jos hörhöjä katsoo "väärällä tavalla" niin voivat käydä kimppuun jne. Eihän tällaiset ihmiset muuten haittaisi jos olisivat aina ihan kiltisti ja eläisivät vain omaa elämää, koska ei esim. muiden epäsiisti ulkonäkö haittaa itseäni. Mutta kun on niitä ennakkoluuloja (jotka eivät ole tyhjästä syntyneitä) ja toki myös huonoja kokemuksia niin totta kai haluaa vältellä ja asua alueella, jolla uskaltaa liikkua myös öisin ja ilman turvasumutetta tai isoa koiraa.
Minä kanssa ihmettelen. Mun kodissani on ulko-ovi sitä varten, että sisäpuolella voin päättää minkä näköisiä ihmisiä asuu kanssani. Ulkopuolella sitten pitää sietää muitakin ihmisiä.
Jos ne "kaikenkarvaiset" ovat narkkareita, häiritsevä tunne on ihan aiheellinen. Jos taas erikoisesti pukeutuvat ja erilaiset bongorumpalit ahdistavat, kyse on ksenofobiasta, ja siihen auttaa siedätyshoito.
Ikävä tosiasia on se, että silloin tapahtuu enemmän rikoksia, kun väki on luvalla sanoen värikästä. Täällä meidän hoodeilla asuu monenlaista kulkijaa ja kyllä, vein polkupyöräni pihasta pyörävarastoon eilen ja hyvä niin, koska pihasta varastettiin yöllä kaksi pyörää, joista toinen löytyi rikottuna. Erikoiset ihmiset eivät minua sinällään häiritse. Eilen juttelin paikallisen "kylähullun" kanssa kaupan edustalla ja ehtoolla juopottelin kylän pahimman deekun seurassa.
Itse epäilen, että kyse voi olla ehkä alitajuisestakin pelosta, jos joku ihminen poikkeaa sellaisesta turvallisesta perusstandardista, jolloin toiseen ihmiseen ei kiinnitetä juurikaan mitään huomiota.
Ihmiset ovat sosiaalisia olentoja ja haluavat ympärilleen ihmisiä, jotka kokevat joko huomaamattomiksi tai korostetun turvallisiksi. Näitä normeja vastaan kapinoivat tai niistä välittämättömät koetaan uhkiksi...vai miten se menee?