Mitä mieltä elokuvista Lolita ja Leon?
Kommentit (9)
Noita pedarimiesten runkkufantasioita mitä muut vastaavat runkkarit ovat olleet nostamassa salonkikelpoisiksi mestariteoksiksi.
Vielä lisäyksenä mainittakoon, että katsojan vastuulla on kuitenkin millaisin silmin ja millaisella moraalisella kompassilla esim elokuvaa katsoo ja tulkitsee.
Mutta voit olla oikeassa että nykyään somen yms ansiosta tälläiset elokuvat saisivat niin suurta backlashia ettei suuret tuotantoyhtiöt uskalla tehdä, mutta saattaisivat hyvinkin nousta klassikoiksi ajan kanssa, niinkuin esim just Nabokovin Lolita romaani. Pienemmät indie tuottajat ehkä uskaltaisi, who knows!
Ei kai Leonin ja Mathildan välillä mitään seksuaalista ole?
Ei kukaan kai ole Lolitaa salonkikelpoiseiseksi väittänyt? Mutta klassikko se on eikä sitä faktaa voi poistaa vaikka itse ei pitäisikään. Kirjan teksti itsessään ja sen runollisuus tekevät kirjasta niin arvostetun mitä se on. Toki epäkorrekti tarina on osa kokonaisuutta, mutta kyllä pedareille runkkumateriaalia löytyy muualta huomattavasti helpommalla, vähemmällä vaivalla ja paljon graafisempana tai vähintäänkin suorasanaisemmin kirjoitettuna jos niikseen tulee.
Harva tunteita tai keskustelua herättävä teos koskaan on täysin salonkikelpoinen. Ristiriidat, keskustelut ja vahvat mielipiteet spektrumin joka ääripäästä usein kuuluu asiaan.
Tottakai ymmärrän ihmisten kannan jotka reagoivat näin, mutta sepä onkin koko jutun juju, että pistää ihmiset miettimään ja keskustelemaan.
Hyvä esimerkki tämän päivän teoksista on Jokeri elokuva, (spoilers) kun kiusattu ja väärinymmärretty päähenkilö kuvataan hyvinkin empaattisessa valossa jossa katsoja saadaan ymmärtämään, ehkä jopa hänen puolelleen, lopuksi kuitenkin tämän päätyen ampumaan ihmisiä suorassa lähetyksessä. Tämän päivän kouluampumis- ja väkivalta kulttuurissa tätä pidettiin hyvinkin vaarallisena elokuvana, ehkä jopa rohkaisevana tai hyväksyvänä joutuessaan väärien silmien alle. Elokuva kuitenkin herätti valtavasti keskustelua ja nousi vuoden parhaisiin elokuviin palkintoineen päivineen.
Kuluttajiin ja heidän moraaleihinsa luotetaan, ja siihen että osaavat erottaa oikean väärästä, taiteen todellisuudesta ja niin edelleen.
Leon oli ihan hyvä, mutta en mä siinä mitään seksuaalista nähnyt. Lolitan olen vain lu,enut ja oli tyhmä.
Leonin vähemmän leikatussa versiossa on kuulemma seksiäkin. Ja ohjaaja on pedofiiili, joten varmaan sitä puolta on yritetty saada hänen taholtaan esille elokuvassa niin paljon kuin mahdollista.
Mathildaa seksualisoitiin ohjaajan toimesta, mutta ei niinkään Leonin.
Kieltämättä alkoi jäykistely kun näin matildan "tarjoamassa" itseään jalat levällään. Siinä moni mies menettäisi itsehillinnän ja himokkaasti pantaisiin koko yö
Lolita perustuu vanhaan klassikko romaaniin joka on muodostunut kulttikirjaksi (ihan syystä) ja on ollut kielletty hedelmä ja mestariteos jo syntyessään.
Taide on taidetta, joskus se on groteskiakin ja se saattaa olla osa sen kiehtovuutta. Usein taiteen ideakin on herättää epämiellyttäviä tunteita ja ajatuksia tai säväyttää poiketen radikaalisti normeista tavalla tai toisella.
Ehkä nykyään ihmiset ovat jopa liiankin varovaisia taiteen suhteen, tosi tylsää jos kaikki on joko "woke"- tai konservatiivisten raamien sisällä tuotettua.