Muistathan ylläpitää kesämökilläsi vierasvaraa siltä varalta, että piipahtaa vierailijoita?
Kommentit (13)
Eivät piipahda. Tulevat vain jos on kutsuttu. Myös teiniemme kaverit. Ja jokainen niin fiksu että kysyy etukäteen mitä toisi. Emme tunne tyhmiä ihmisiä.
Muistathan ottaa tuliaisia mukaan, jos yllättäen piipahdat kutsumatta jonkun mökillä.
Kutsumattomat vieraat ovat moukkien moukkia. Lyhyt keskustelu pihalla ja hei hei. Niin heille tehdään.
Joskus on ja joskus ei ole. Mulla ei ole mitään vaikeuksia sanoa yllätyspiipahtajille, että sorry, nyt on kaapit tyhjinä, kelpaako kahvi ihan vaan kahvinä?
Meillä on vallihauta ja krokotiilejä mökin ympärillä.
Minulla ei mökiä.Joten ei ongelmia vieraista. Se enempää ei ystäviä joilla olisi mökki.
kyllä muistan. Aina on tarjolla vähintään kanelikorppuja ja hanavettä. Voin myös nopeasti leipoa ja kypsentää tikkuleipiä
No ei v*ttu "piipahda" kukaan tänne saareen!
Kuka muka tulee toisen mökille ilman ruokatuliaisia? Erittäin huonoa käytöstä.
En todellakaan.
Meidän mökille mahtuu aika lailla vain oman perheen ruuat. Yllätysvieraat tuokoot omat safkansa mukana.
Niin, vierasvara, ja lisäksi myös puhtaita raikkaita lakanoita sekä pyyhkeitä varuiksi isommallekin joukolle.
Eikö tuo nyt ole itsestään selvä asia?