Lääkäri väitti, että migreeniin voi liittyä puheen puuroutumista (lievää)
Mutta pelkään silti. Eli kärsin migreenistä ja mulla oli viime viikolla selvä migreeni kohtaus päällä. Kuitenkin normaalia lievempi. Huomasin puheessani jotain lievää outoutta.
Toinen poskin tuntui hieman oudolta. En oikein tiennyt, että pitääkö huolestua vai ei. En hakeutunut päivystykseen.
Myöhemmin mainitsin lääkärille ja hän oli sitä mieltä, että ei aihetta huoleen.
Pitäisikö kuitenkin vaatia tutkimuksia?
Jos se olikin tia?!
Kommentit (9)
En osaa tilaasi kommentoida. Mutta lapseni migreeni kohtauksen alussa:
Käsi puutuu
Välillä toinen puoli kielestä tai poski puutuu
Kohtausta edeltää aurat
Nämä kaikki neurologin mielestä migreeni oireita.
Voi liittyä, itsellä puutui viimeksi myös puoli naamaa, mutta pystyin liikuttaa kasvoja niin tiesin ettei ole halvaus vaan on migreenistä.
Juu, puhe puuroutuu ja puolet päästä tuntuu puutuneelta kivun mentyä ohi.
Ihan normimigreeniltä kuulostaa. Puhun itse migreenissä mitä sattuu ja toinen puoli kasvoista roikkuu ja puutuu. Ja kaiken lisäksi huimaus ja hirvee tokkura.
Pahimmillaan vasen puoli koko vartalosta osittain tunnoton. Voin kertoa, että vessassa käynti oli mielenkiintoinen kokemus. Jälkikäteen ei tia löydy kokeissa.
Kyllä voi olla migreenin oireita. Äidilläni on ollut tuollaista migreenissä. Sanotaan, että puheen puuroutuessa pitää mennä lääkäriin, jos sitä ei ole ennen ollut ja todettu migreenistä johtuvaksi. Tyttärelläni oli teini-ikäisenä kerran eikä käytetty lääkärissä, kun oli isovanhemmalla kylässä eikä tosiaan ollut tia-kohtaus, koska mitään oire meni ohi eikä mitään seurannut. Tuosta jo vuosia aikaa. Eli uskoisin lääkäriä, ap.
Minä olen aina ollut kova hermoilemaan terveydestäni ja "saanut" kaikki mahdolliset tia-kohtaukset. Erityisesti alaani tuntuvat olevan nuo neurologiset tuntemukset. Myös migreeni taustalla. En usko, että on syytä huoleen ap. Itsellänikin on ollut hyvin samanlaisia tuntemuksia mm.
Kyllä varmaan. Mulla taas migreenissä käy niin, että sanat menee sekaisin. Esim. Lumiukko, onkin ukko lumi ja juuri harja olisi harja juuri. Tämä on vähän noloa jossain tilanteissa.
Kyllä voi liittyä. Mulla vanhemmiten muuttunut migreenit niin, ettei usein tule särkyä ollenkaan, vainn aurat, sekava olo, puhee puuroutuminen ja väsymys.