Sekasyöjä tuli ulos jääkaapista -" häpeä ruokatottumuksistani piti piilossa"
Sekasyöjä tuli ulos jääkaapista
Jo varsin nuorella iällä (nimi muutettu) Jaska-Maarit tiedosti olevansa erilainen syöjä, mitä kaikille suositeltu ruokaympyrä näytti tarjoavan. Halu sopeutua oli kuitenkin kova, ja aamupuuro nieltiin mukisematta.
Aikuisuuden kynnyksellä sitten tuli kokeiltua myös kaikki gourmet-mestatkin ja finediningit, mutta jotain tuntui AINA puuttuvan. Olenko vekaani, mietti Jaska-Maarit, hese-tyyppi vaiko ronski lihansyöjä?
Jotainhan ihmisen oli oltava tässä nyky-yhteiskunnan paineissa olla jotain spesiaalia tullakseen huomioiduksi ja nähdyksi ruokailutilanteissa!
Ruoka-allergikoksikaan ei voinut tunnustautua ilman diagnoosia.
Lopulta Jaska-Maarit soitti iltapäivälehteen ja päätti tulla ulos jääkaapista julistaen:
Olen sekasyöjä! Minulla on oikeus !
Mässytän ja maiskutan vaikka naamanne edessä että tunnustatte ihmisarvoni!
Kommentit (3)
" Jaska-Maarit ei suostu enää vaikenemaan makumieltymyksistään ja valtavirrasta poikkeavista ruokailutottumuksistaan.
Suunnitteilla on sekasyöjien suolaitsa ja makeaa -joukkomarssi,
jossa sekasyöjen on mahdollisuus astua esiin omine taipumuksineen ja pukeutua rohkeasti vaikka donitsiksi.
Aika tulla ulos jääkaapista : Haluan herkutella,toteaa Jaska-Maarit"
Olihan se iso kynnyt tunnustaa makumieltymyksensä esim äidille, jonka bravuuri on se perinteinen lihapullat ja muusi.
Täytyi antaa aika sopeutua ajatukseen ettei Jaska-Maaritille se suvun reseptinä kulkeva läskisoossikaan enää maistu, toteaa äiti.
Sekasyöjä, semivegetaristi, pesco, lacto-ovo ja vegaani.