G:Millaisia välikausikenkiä olette ostaneet?
Pojalle ostin Hulluilta Päiviltä adidaksen goret (7v),tytölle on vielä ostamatta.Ihastelin Timberlandin vaaleanpunaisia ihanuuksia.....:)
Vähän asian vierestä...mutta onko Stockan kenkävalikoima huonontunut vai kuvittelenko vain?! Hirmu vähän oli varrellista syyskenkää tarjolla,bogia ja muita omituisia merkkejä löytyi muttei kunnollisia juuri lainkaan.Täytyy varmaan käväistä Kenkä Pertissä,jos sieltä löytyisi...?
Kommentit (8)
Timberlandin varrellist vedenpitävät vaellustyyppiset kengät. Olivat Stockan kantistarjouksessa syyskuussa. ja perjantaina ostin vielä Timberlandin ns maiharit vaaleaa nubukkinahkaa olevat kengät. Nämä sitten paremmiksi kengiksi. Vaellustyyppiset sitten puistoon ym.
Vuorelliset Vikingin kumpparit viime keväältä. Ne täytyy vielä koittaa onko pienet kun tuntuu, että pojan jalka yht äkkiä kasvanut.
Timberin klassikkonilkkureita v.roosana, v.ruskeana ja suklaanruskeana. Kaikki waterproof ja ilman vuorta. Lisäksi oli jotain enemmän lenkkarinnäköistä vedenpitävää, ruskeaa Timberlandin kenkää ja jonkun muun vst. malli, en muista merkkiä. Bogit, ym. oli siellä toisessa päässä kenkäosastoa Tapiolassa. Ja HP:n ainakin voi olla, että normaalivalikoimaa oli siirretty jonnekin varastoonkin... Mutta joo, Stockan kenkävalikoima ei ole mikään loistava, eikä se nyt oikein missään ole. Pompiissa kävin pari viikkoa sitten ja olihan siellä kenkiä : jos etsi ruskeita goretexeja, mutta muuten en nyt tiedä. =)
" maiharit" eli minun mielestä se Timberlandin klassikkomalli.
Ja 15v. adidaksen goreissa.
Just tulin kirppikseltä ja löysin kuin uudet adidaksen goret ensi kevääksi kokoa 36 ja maksoi 8e! Nuo esikoisen goret kun olivat 99e.
3 v. on Tepsujen waterproofit ja 5 v. ostin juuri Kangaroosin roostex-välikausilenkkarit.
Näitä pidetään pääosin päiväkodissa ja lumikeleille on sitten omat kenkänsä.
Isompi poika on juuri ollut hankala tapaus, kun nahkakengät eivät pk:ssa kestä ja näin lyhyeksi jaksoksi ei viitsi investoida pelkkiin kaupunkikenkiinkään. Eli hän menee näissä lenkkareissa kunnes siirrytään talvikenkiin.
enää vk-kenkiä jos kohta tulee lunta?Toisaalta...ei viitsi laittaa lapsille vielä talvikenkiä.Muilla näytti olevan jo kuomat käytössä!!!!!! (tytön kerhossa)
Minä en ole ostanut varsinaisia syyskenkiä, kesän ja alkusyksyn käytössä olleet kavatit ja championin lenkkarit menee lämpimämmillä ilmoilla ja sitten koon isommat tepsut, ihan tavalliset ensiaskelkengät villasukan kanssa jos on viileämpi ilma...alle viiden asteen ilmalla voi varmaan jo vetää talvikengät (goret) jalkaan ja kovemmille pakkasille sitten villavuoriset nahkatepsut.
Tepsujen vuorilliset water resistant välikausikengät ulkoleikeissä. Ovat tosi hyvät ja varmasti myös hyvät jalalle :)